Η Αγία Βαρβάρα συνέχισε την «προέλασή» της στον ανατολικό όμιλο του πρωταθλήματος ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.) νικώντας, την Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 στο κλειστό γήπεδο των Ποταμουδίων, τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με σκορ 67-50. Έτσι, με επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, εξακολουθεί να βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογία του ομίλου.

Για την Αγία Βαρβάρα αγωνίστηκαν οι: Δ. Μπαλαμπουγιούκης, Στεφανίδης 13(1 τρίποντο), Μακαρατζής 2, Μαρκόπουλος 5, Ζωτίδης, Π. Μπαλαμπουγιούκης 7, Σουλίδης 5(1 τρ.), Φερδερίκος 2, Πέπα 11, Βασιλόπουλος 10(2 τρ.), Λαζαρίδης 12(2 τρ.), Φιλινκαρίδης.

Στον ίδιο όμιλο, ο Α.Ο. «Καβάλα», αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με σημαντικές διαφορές πόντων από την αρχή του παιχνιδιού (σ.σ. στην 1η περίοδο με 22-9), έφτασε κοντά να «κλέψει» την νίκη από την Α.Ε. Κομοτηνής στην τελευταία περίοδο. Ωστόσο, η γηπεδούχος ομάδα κράτησε την νίκη.

Στον δυτικό όμιλο, οι θεατές που παραβρέθηκαν στο παιχνίδι μεταξύ του Αστέρα Καβάλας και του Σιδηροκάστρου, στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, είδαν τον «Αστέρα» να προηγείται στο α΄ ημίχρονο με την ελάχιστη διαφορά (40-39), αλλά την φιλοξενούμενη ομάδα να ανατρέπει την κατάσταση στην 3η περίοδο (48-58) και να κατακτά την νίκη με τελικό σκορ 70-73 στο «ντέρμπι κορυφής» του ομίλου. Ο «Αστέρας» έπαιξε με την ακόλουθη σύνθεση: Αϊβαζίδης 22(1 τρ.), Σαμαράς 2, Μπόζης 15(1 τρ.), Ιωαννίδης, Κατσίβελης, Κούντας, Κούκος 2, Κυρατζής 2, Χαριζάνης 11, Καβαργύρης 16(1 τρ.), Γεωργιάδης, Μπορμπίδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιχνιδιών του περασμένου Σαββατοκύριακου είναι τα ακόλουθα:

Ανατολικός όμιλος

Α.Ε. Κομοτηνής-Α.Ο. «Καβάλα» 63-60, Θύελλα Φερών-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 70-52, Αγία Βαρβάρα-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 67-50, Αίας Κομοτηνής-Ηρακλής Αγίου Ιωάννη Καβάλας 20-0 (χωρίς αγώνα), ρεπό: Δημοκρίτειο Κομοτηνής.

Δυτικός όμιλος

Προσοτσάνη-Ηράκλεια 68-44, Αστέρας Καβάλας-Σιδηρόκαστρο 70-73, Γ.Σ. Σερρών 2017-Α.Ε. Σερρών 61-65, ρεπό: Τιτάνες Δράμας, Μακεδόνες Κρηνίδων.

Οι βαθμολογίες

Αγία Βαρβάρα 14, Θύελλα Φερών 11, Δημοκρίτειο Κομοτηνής 9, Α.Ο. «Καβάλα» 9, Α.Ε. Κομοτηνής 9, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 9, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 8, Αίας Κομοτηνής 8, Ηρακλής Αγίου Ιωάννη Καβάλας 7.

Σιδηρόκαστρο 10, Αστέρας Καβάλας 9, Προσοτσάνη 9, Α.Ε. Σερρών 9, Γ.Σ. Σερρών 2017 9, Ηράκλεια 6, Τιτάνες Δράμας 6, Μακεδόνες Κρηνίδων 4.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (20-21 Νοεμβρίου 2021) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια:

Α.Ο. «Καβάλα»-Θύελλα Φερών, Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Αίας Κομοτηνής, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Α.Ε. Κομοτηνής, Ηρακλής Αγίου Ιωάννη Καβάλας-Δημοκρίτειο Κομοτηνής 0-20 (χωρίς αγώνα), ρεπό: Αγία Βαρβάρα.

Αστέρας Καβάλας-Προσοτσάνη, Σιδηρόκαστρο-Τιτάνες Δράμας, Μακεδόνες Κρηνίδων-Ηράκλεια, ρεπό: Α.Ε. Σερρών, Γ.Σ. Σερρών 2017.