Η επιλογή του Νεμάνια Μανοΐλοβιτς αποδεικνύεται εύστοχη και ουσιαστική. Ο Σέρβος γκαρντ πραγματοποίησε άλλη μία ηγετική εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης στη νίκη επί της Δάφνης Δαφνίου με σκορ 89-71 (22-15, 24-15, 24-20, 19-21 ανά περίοδο). Στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε είχε: 16 πόντους (3/4 ελεύθερες βολές, 6/10 σουτ εντός πεδιάς), 10 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες! Ο προπονητής που έχει τέτοιον γκαρντ, πρέπει να αισθάνεται χαρούμενος! Ο Γ.Σ.Ε. έφτασε στις 7 νίκες στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας και μπορεί να κοιτάζει ψηλότερα!

Αγωνίστηκαν ακόμα οι: Μαραβέγιας, Στυλίδης, Γοργόνης 2, Τσούτσος, Γκέλιος 3, Μοντσενίγος 11(1 τρίποντο), Καραγιώργος 4, Σταμπουλής 24(6/6 ελεύθερες βολές, 9/11 σουτ εντός πεδιάς), Καμπουρίδης 16(2 τρ.), Μπένας 5, Δεληγεώργης 8(1 τρ.).

Στα άλλα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Αγρίνιο-Ανατόλια 64-66, Καρδίτσα-Κόροιβος Αμαλιάδας 95-78, Διαγόρας Δρυοπιδέων-Παγκράτι 98-96, Ολυμπιακός Πειραιώς Β-Ψυχικό 65-71, Απόλλων Πάτρας-Τρίτων 79-58, Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης 60-70, Οίαξ Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας 83-60.

H βαθμολογία

Χαρίλαος Τρικούπης 28, Διαγόρας Δρυοπιδέων 26, Απόλλων Πάτρας 24, Καρδίτσα 22, Ψυχικό 22, Ελευθερούπολη 21, Δάφνη Δαφνίου 21, Κόροιβος Αμαλιάδας 20, Ανατόλια 19, Οίαξ Ναυπλίου 19, Αγρίνιο 19, Ολυμπιακός Πειραιώς Β 18, Τρίτων 18, Αμύντας 18, Φίλιππος Βέροιας 18, Παγκράτι 17.

Η ερχόμενη αγωνιστική ημέρα

Ανατόλια-Καρδίτσα, Κόροιβος Αμαλιάδας-Οίαξ Ναυπλίου, Παγκράτι-Αγρίνιο, Δάφνη Δαφνίου-Ολυμπιακός Πειραιώς Β, Τρίτων-Ελευθερούπολη, Χαρίλαος Τρικούπης-Απόλλων Πάτρας, Φίλιππος Βέροιας-Αμύντας, Ψυχικό-Διαγόρας Δρυοπιδέων.

Στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” είχε ένα κακό β΄ ημίχρονο στη Δράμα και ηττήθηκε από τους “Τιτάνες” με σκορ 62-46 (σ.σ. το σκορ του α΄ ημιχρόνου ήταν 22-23). Έτσι, έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου. Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, μάλλον το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020, θα παίξει με τον “Αστέρα” Καβάλας, που νίκησε 75-59 την Προσοτσάνη. Το βράδυ του Σαββάτου 11 Ιανουαρίου 2020, τα μέλη του τμήματος καλαθοσφαίρισης του Α.Ο.Κ. έκοψαν τη βασιλόπιτα στην ταβέρνα “Μελτέμι”.