Αφού ξεπέρασε την δύσκολη περίοδο προσαρμογής, με τα πέντε συνεχόμενα παιχνίδια σε δύο εβδομάδες, χωρίς απώλεια βαθμού, η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» άρχισε να βρίσκει τα «πατήματά» της. Η αγωνιστική ταυτότητα είναι, πλέον, καθαρή και η συνοχή μεταξύ των ποδοσφαιριστών καλύτερη. Αυτό φάνηκε στο τελευταίο παιχνίδι, με την αήττητη ομάδα του Ορέστη Ορεστιάδας, την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023 στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη».

Ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 3-1 στο α΄ ημίχρονο και με δύο ακόμα τέρματα στο β΄ ημίχρονο πήρε την νίκη με σκορ 5-1. Από δύο φορές σκόραραν ο Κοσμάς Γκέκας και ο Βασίλης Παπαδόπουλος, ενώ το 5-1 έκανε ο Θανάσης Γιαγτζίδης. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε 3-1 στο 32ο λεπτό του αγώνα, σε μία γρήγορη αντεπίθεση, με δυνατό διαγώνιο σουτ του Ανδρεάδη από την αριστερή πλευρά. Το ωραιότερο τέρμα σημείωσε ο Β. Παπαδόπουλος, στο 63ο λεπτό, που έκανε το 4-1. Ο Σάββας Γκέντζογλου βρήκε με μακρινή πάσα ακριβείας στην «πλάτη της άμυνας» του Ορέστη Ορεστιάδας τον επιθετικό συμπαίκτη του κι εκείνος, αφού έκανε άψογο κοντρόλ της μπάλας στον αέρα, με μία ντρίμπλα απέφυγε τον τερματοφύλακα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα της Καβάλας άρχισε το παιχνίδι με τους: Αστρά, Καζαντζίδη, Δημητριάδη, Σμίλτο, Περδίκη, Γερονικολό, Γκέντζογλου, Τζελίδη, Αλτιντζή, Γκέκα, Παπαδόπουλο, ενώ στο β΄ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μπιμπισίδης, Παύλος Δερμιτζάκης, Αντώνης Δερμιτζάκης, Γιαγτζίδης και έπειτα από πολύμηνη απουσία, λόγω τραυματισμού, ο Κώστας Σαλπιγγίδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος είναι τα εξής: Νέστος Χρυσούπολης-Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης 4-1, Αετός Βαρβάρας-Αναγέννηση Επανομής 0-1, Απόλλων Παραλιμνίου-Άρης Αβάτου 3-0, Άρης Πετεινού-Θύελλα Σαρακηνών 0-2, Δόξα Δράμας-Πανθρακικός 1-2, Καβάλα-Ορέστης Ορεστιάδας 5-1, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας-Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 1-1, Νίκη Ευκαρπίας-Θερμαϊκός 2-0, Βέροια-Χανιώτης 0-2.

Η βαθμολογία στον 1ο όμιλο είναι η ακόλουθη: Καβάλα 21, Πανθρακικός 16, Νέστος Χρυσούπολης 16, Θερμαϊκός 16, Θύελλα Σαρακηνών 14, Ορέστης Ορεστιάδας 12, Χανιώτης 12, Άρης Αβάτου 11, Ποσειδών Νέας Μηχανιώνας 11, Απόλλων Παραλιμνίου 10, Νίκη Ευκαρπίας 6, Αναγέννηση Επανομής 6, Δόξα Δράμας 5, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης 4, Βέροια 4, Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 4, Αετός Βαρβάρας 3, Άρης Πετεινού 3.

Την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Αετός Βαρβάρας-Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας, Αναγέννηση Επανομής-Άρης Πετεινού, Πανθρακικός-Νέστος Χρυσούπολης, Θύελλα Σαρακηνών-Απόλλων Παραλιμνίου, Π.Α.Ο.Κ. Κρηστώνης-Καβάλα, Άρης Αβάτου-Νίκη Ευκαρπίας, Ορέστης Ορεστιάδας-Βέροια, Θερμαϊκός-Χανιώτης.