Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης έκανε μία «κακή» ήττα εντός έδρας από τον Παπάγου, το Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023, ωστόσο θεωρούμε πως θα είναι «παρένθεση» στην συνολική πορεία του στο πρωτάθλημα της Elite League.

Ο Παπάγου κέρδισε την «μάχη» των ριμπάουντ (40-33), είχε 10 κλεψίματα(!) και ελαφρώς καλύτερο ποσοστό ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς από τον γηπεδούχο Γ.Σ.Ε.

Μετά από το ισόπαλο 16-16 στην 1η περίοδο, ο Παπάγου προηγήθηκε με διαφορά είκοσι πόντων (45-25) στην λήξη της 2ης περιόδου. Η 3η περίοδος έληξε κι αυτή ισόπαλη 22-22 και στην 4η περίοδο, ο Γ.Σ.Ε. έκανε μεγάλη προσπάθεια να μειώσει την διαφορά και να πετύχει την μεγάλη ανατροπή, αλλά το προβάδισμα των είκοσι πόντων ήταν σημαντικό πλεονέκτημα για τον Παπάγου, που πήρε την νίκη με σκορ 81-71. Ο Tyre Gathright σκόραρε 26 πόντους, αλλά με 1/9 σουτ τριών πόντων και 9/20 συνολικά εντός πεδιάς. Ο Παναγιώτης Κόης σημείωσε 20 πόντους από την πλευρά του Παπάγου και είχε άλλους τρεις συμπαίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Griffin, Καρακώστας, Ματσάγγος).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος είναι τα ακόλουθα: Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Πανερυθραϊκός 69-63, Αμύντας-Δόξα Λευκάδας 58-60, Έσπερος Λαμίας-Μεγαρίδα 80-71, Πανιώνιος-Κόροιβος Αμαλιάδας 84-58, Αίας Ευόσμου-Ερμής Σχηματαρίου 53-72, Ελευθερούπολη-Παπάγου 71-81, Ψυχικό-Μύκονος 80-87, Μίλων-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 83-68.

Την 5η αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Παπάγου-Ψυχικό, Ερμής Σχηματαρίου-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Κόροιβος Αμαλιάδας-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου, Πανερυθραϊκός-Έσπερος Λαμίας, Μύκονος-Αμύντας, Δόξα Λευκάδας-Πανιώνιος, Μίλων-Αίας Ευόσμου, Μεγαρίδα-Ελευθερούπολη.

Η βαθμολογία είναι η ακόλουθη: Μύκονος 8 βαθμοί, Έσπερος Λαμίας 7, Μίλων 7, Πανιώνιος 7, Κόροιβος Αμαλιάδας 6, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 6, Μεγαρίδα 6, Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 6, Ελευθερούπολη 6, Παπάγου 6, Πανερυθραϊκός 6, Δόξα Λευκάδας 6, Αμύντας 5, Ερμής Σχηματαρίου 5, Αίας Ευόσμου 5, Ψυχικό 4.