Κάποιες νίκες οφείλονται στην ομαδική προσπάθεια. Η καλαθοσφαίριση είναι ομαδικό άθλημα, βεβαίως, αλλά στα περισσότερα παιχνίδια υπάρχουν οι παίκτες πρωταγωνιστές που κάνουν τη «διαφορά». Οι περισσότεροι, από τους θεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι μεταξύ της Energean Kavala B.C. και του Χαρίλαου Τρικούπη, το απόγευμα του Σαββάτου 2 Μαρτίου 2019 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», που έληξε με νικήτρια την Καβαλιώτικη ομάδα με σκορ 69-60, θα κάνουν ιδιαίτερη μνεία στην εμφάνιση δύο παικτών, του Νίκου Χουχούμη και του Γιώργου Φλιάτη.

Ο πρώτος, θα μας επιτρέψετε τον χαρακτηρισμό, είναι «ο πρώτος λαχνός του λαχείου» για την Energean Kavala B.C. και ξεκάθαρα ο παίκτης-ηγέτης. Όταν «μπήκε στο πνεύμα του παιχνιδιού» στο β΄ ημίχρονο, οδήγησε την ομάδα έως τη νίκη. Δύο μόλις πόντοι στο α΄ ημίχρονο, με ένα καλάθι σε τέσσερις προσπάθειες εντός πεδιάς. Δεκατέσσερις πόντοι στο β΄ ημίχρονο, με 5/9 σουτ εντός πεδιάς, 2/3 ελεύθερες βολές, 5 κερδισμένα φάουλ και με το εύστοχο σουτ τριών πόντων, που έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στην Energean Kavala B.C. (61-50).

Ο Γ. Φλιάτης είναι μεταμορφωμένος προς το καλύτερο, ιδιαίτερα στα εντός έδρας παιχνίδια. Ο διστακτικός παίκτης, που περνούσε απαρατήρητος στην αρχή του πρωταθλήματος, αγωνίζεται με πολύ ενέργεια στην άμυνα και στην επίθεση. Σαφώς είναι ο πιο βελτιωμένος παίκτης της ομάδας και πολύτιμο «εργαλείο» για τον προπονητή, Ανδρέα Καραπιπερίδη. Δεν είναι τυχαίο, ότι ήταν ο μόνος που υπερέβη τα 30 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι έχοντας: 14 πόντους (6/12 σουτ εντός πεδιάς), 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τελική πάσα και 1 λάθος!

Ωστόσο, η νίκη απέναντι στην ομάδα του Μεσολογγίου ήταν αποτέλεσμα ομαδικής δουλειάς. Με ομαδική προσπάθεια περιορίστηκε ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς, ο οποίος μπορεί να έχασε για ένα ριμπάουντ και για ένα κερδισμένο φάουλ το triple double figure (24 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 κερδισμένα φάουλ), αλλά δεν ήταν ο παράγοντας που μπορούσε μόνος του να δώσει την εκτός έδρας νίκη στην ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη. Μετά τους 7 πόντους που σημείωσε στην 1η περίοδο, στα υπόλοιπα 30 λεπτά του παιχνιδιού σκόραρε 17 και μόλις 3 στην 4η περίοδο (σ.σ. με 3/4 ελεύθερες βολές), ενώ είχε μόνο ένα άστοχο σουτ εντός πεδιάς!

Αξίζουν συγχαρητήρια στον Αντώνη Σκλήβα, για την άμυνα που έπαιξε απέναντι στον εμπειρότατο σέντερ και αναμφισβήτητα το «βαρύ πυροβολικό» της ομάδας του Μεσολογγίου, αλλά και στους υπόλοιπους παίκτες της Energean Kavala B.C., που βοήθησαν για να περιοριστεί η δράση του μέσα στη ρακέτα. Σημαντικός παράγοντας, επίσης, ήταν η πολύ καλή άμυνα πάνω στον Στάθη Παπαδιονυσίου, ο οποίος αποτέλεσε τη δεύτερη βασική απειλή με 9 πόντους στο α΄ ημίχρονο και πολύ εκρηκτικότητα στο ανοιχτό γήπεδο. Έλλειψε η ταχύτητά του και το δυναμικό τελείωμα των φάσεων στο β΄ ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου ο Χαρίλαος Τρικούπης είχε μόνο ένα εύστοχο αιφνιδιασμό.

Το σημείο που άλλαξε την εξέλιξη του παιχνιδιού, ήταν το time out που κάλεσε ο Α. Καραπιπερίδης στα μέσα της 3ης περιόδου, όταν οι παίκτες της Energean Kavala B.C. έδειχναν έχουν «κολλήσει» επιθετικά. Μετά το time out αυτό, η γηπεδούχος ομάδα «έτρεξε ένα σερί» 11-2 και το σκορ έγινε, από 36-42, υπέρ των φιλοξενούμενων, 47-44 και στη λήξη της περιόδου 52-46. Το σουτ που «κλείδωσε» τη νίκη πέτυχε στην 4η περίοδο ο Σταύρος Κουμλέλης και ήταν τρίποντο, με το οποίο το σκορ έγινε 67-58. Στο τέλος, η Energean Kavala B.C. προσπάθησε να καλύψει και τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στο Μεσολόγγι, αλλά δεν τα κατάφερε. Το μακρινό σουτ τριών πόντων του Ν. Χουχούμη βρήκε στο πίσω τμήμα της στεφάνης του καλαθιού και παρέμεινε το 69-60.

Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 16-18, 18-16, 18-12, 17-14 και οι συνθέσεις των ομάδων οι ακόλουθες:

Energean Kavala B.C.

Ερεβμπενάζιε, Χουχούμης 16(2 τρίποντα), Παπαζούδης, Καμάρας 5(1 τρ.), Ναούμης 5(1 τρ.), Προδρόμου 9(7 ριμπάουντ), Κουμλέλης 9(1 τρ.), Φλιάτης 14(2 τρ.), Σκλήβας 4, Παπάς 7(1 τρ.), Σταματογιάννης.

Χαρίλαος Τρικούπης

Τζόρτζεβιτς 24, Παπαδιονυσίου 14(1 τρ.), Ντόβας 2, Αδαμόπουλος 2, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 10(1 τρ.), Αντωνάκης 4, Γκάτζιος.

Συνοψίζοντας, η Energean Kavala B.C. είχε πλάνο, συγκέντρωση, πίστη και ομαδικό πνεύμα. Σε όλους αυτούς τους τομείς, πήρε πολύ καλό βαθμό. Το κυριότερο, κατά την άποψη μας, είναι η ενότητα. Αν οι παίκτες της παίζουν τόσο ενωμένοι και στα επόμενα παιχνίδια, δεν έχουν να φοβηθούν καμία αντίπαλο ομάδα. Όσο κερδίζει, θα ελπίζει (στην παραμονή στην Α2 εθνική κατηγορία).

Στα άλλα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Κόροιβος Αμαλιάδας-Πευκοχώρι 70-68, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Καστοριά 72-56, Ιπποκράτης Κω-Απόλλων Πάτρας 84-71, Διαγόρας Δρυοπιδέων-Μαρούσι 84-68, Αμύντας-Καρδίτσα 62-71, Εθνικός Πειραιώς-Ψυχικό 63-83, Ιωνικός Νίκαιας-Ερμής Αγιάς 113-83.

Στη βαθμολογία προηγείται ο Ιωνικός Νίκαιας με 38 βαθμούς και ακολουθούν οι: Ηρακλής Θεσσαλονίκης 37, Ερμής Αγιάς 34, Διαγόρας Δρυοπιδέων 32, Ιπποκράτης Κω 31, Καστοριά 30, Καρδίτσα 30, Χαρίλαος Τρικούπης 30, Αμύντας 29, Πευκοχώρι 28, Κόροιβος Αμαλιάδας 28, Ψυχικό 28, Απόλλων Πάτρας 27, Energean Kavala B.C. 26, Μαρούσι 25, Εθνικός Πειραιώς 21.

Το Σάββατο 9 Μαρτίου 2019 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Πευκοχώρι-Ηρακλής

Θεσσαλονίκης, Καστοριά-Ιπποκράτης Κω, Απόλλων Πάτρας-Διαγόρας Δρυοπιδέων, Αμύντας-Μαρούσι, Καρδίτσα-Εθνικός Πειραιώς, Ερμής Αγιάς-Ψυχικό, Χαρίλαος Τρικούπης-Κόροιβος Αμαλιάδας, Ιωνικός Νίκαιας-Energean Kavala B.C.

Πριν από το παιχνίδι της Energean Kavala B.C. με τον Χαρίλαο Τρικούπη, η ομάδα καλαθοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» νίκησε τον Βύρωνα Καβάλας με σκορ 69-76 και έφτασε στις οκτώ νίκες στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Στην 4η περίοδο, η ομάδα του Βύρωνα πλησίασε στο σκορ (69-72) με διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων, αλλά οι παίκτες του Α.Ο.Κ. ήταν ψύχραιμοι και αλάνθαστοι στις ελεύθερες βολές και κατέκτησαν τη νίκη. Ήδη, έχουν σημειώσει δύο νίκες περισσότερες σε σχέση με το πρωτάθλημα της προηγούμενης περιόδου κι αυτό αντανακλά στην αγωνιστική πρόοδο της ομάδας. Βεβαίως, η εικόνα απέχει πολύ, από αυτή που επιθυμούν και θέλουν να ξαναδούν οι φίλαθλοι του συλλόγου, όταν ο Α.Ο.Κ. πρωταγωνιστούσε στη Β΄ εθνική κατηγορία στα τέλη της δεκαετίας του 1990. Με υπομονή, δουλειά και καλύτερη οργάνωση, θα γίνουν περισσότερα βήματα προόδου. Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 18-18, 10-18, 23-23, 18-17. Ο Α.Ο.Κ. είχε: 17/22 ελεύθερες βολές, 28/43 δίποντα και 1/8 τρίποντα.

1 ΣΧΟΛΙΟ

1. Το ότι έκανε ο ΑΟΚ δυο νίκες παραπάνω από πέρυσι δεν λέει τίποτα, είναι οι δυο νίκες με το Βύρωνα. Παραμένει από τις πιο αδύνατες ομάδες του ομίλου. Ο ΑΟΚ θα μπορούσε να απορροφήσει π.χ. την Αγία Βαρβάρα και να φτιάξει μια πιο ισχυρή ομάδα και με την προσθήκη κάποιων έμπειρων παικτών να ανέβει στις εθνικές κατηγορίες. Δλδ τι παραπάνω έχει ο ΓΣΕ που ανέβηκε τραίνο τις κατηγορίες; Απλά έχει διοίκηση που ασχολείται με την ομάδα μπάσκετ και όχι απλά για να υπάρχει.