Τα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής ημέρας των μπαράζ ανόδου στη Γ΄ εθνική κατηγορία ποδοσφαίρου είχαν τυπικό χαρακτήρα. Ωστόσο, ο Ηρακλής Καβάλας αγωνίστηκε για το γόητρο απέναντι στον Ορφέα Ξάνθης, που εξασφάλισε την άνοδο την προηγούμενη αγωνιστική ημέρα και επικράτησε με σκορ 3-0. Το παιχνίδι διεξήχθη στο “Βερούλειο” δημοτικό γήπεδο Καβάλας, το απόγευμα της Κυριακής 5 Ιουνίου 2016. Ο Ηρακλής Καβάλας προηγήθηκε 1-0 στο α΄ ημίχρονο με τέρμα του Βαλαβανόπουλου. Ο Άγγος έκανε το σκορ 2-0 και ο Ντομί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0), με τέρμα που σημείωσε λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Για την ομάδα του Ηρακλή Καβάλας αγωνίστηκαν οι: Ευστρατίου, Γοριδάρης, Ρουμελιώτης, Σολακίδης, Προβατίδης, Σπυρίδης, Χατζηκυριακού, Τσότρας, Βαλαβανόπουλος, Άγγος, Αγγελίδης (Αρτεμίου, Ντομί). Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου η Α.Ε. Διδυμοτείχου νίκησε 3-2 τη Δόξα Προσκυνητών. Η τελική βαθμολογία έχει ως εξής: Ορφέας Ξάνθης 9, Δόξα Προσκυνητών 9, Α.Ε. Διδυμοτείχου 8, Ηρακλής Καβάλας 8.