Ο Άρης Πηγών νίκησε στο Οφρύνιο την τοπική ομάδα του Αετού με σκορ 1-0 (το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Πέτρος Σαρηγιαννίδης) και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του κυπέλλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων (Ε.Π.Σ.) Καβάλας. Πιο «άνετα» πήραν την πρόκριση, επίσης, ο Ορφέας Ελευθερούπολης, το Παγγαίο, ο Βύρων Καβάλας, ενώ στην παράταση νίκησε η Ασπίς Πολύστυλου τον Μέγα Αλέξανδρο Φιλίππων και στα πέναλτι ο Άρης Πρίνου τον Αθλητικό Όμιλο Ποταμιάς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που διεξήχθησαν την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023, είναι τα εξής: Οφρύνιο-Πηγές 0-1, Ορφέας Ελευθερούπολης-Αμυγδαλεώνας 7-2, Παγγαίο-Χαλκερό 3-0, Βύρων Καβάλας-Νέα Πέραμος 3-0, Φίλιπποι-Πολύστυλο 0-1 (στην παράταση), Πρίνος-Ποταμιά 5-4 (στα πέναλτι). Η β΄ φάση της διοργάνωσης θα ολοκληρωθεί με τα παιχνίδια: Κοκκινόχωμα-Αγίασμα, Κρηνίδες-Ηρακλής Ποταμουδίων, ενώ στην γ΄ φάση προκρίθηκε, χωρίς αγώνα, η Αναγέννηση Λιμεναρίων.