Μάλλον «εκτός προγράμματος» είναι η ήττα, με σκορ 57-56, που γνώρισε ο Αστέρας Καβάλας από τον Άτλαντα Κομοτηνής, στην έναρξη του β΄ γύρου του τουρνουά για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας ανδρών της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.). Ο «Άτλας» εκμεταλλεύτηκε την μέτρια εμφάνιση του «Αστέρα» και με την νίκη που πέτυχε, έδωσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές ημέρες της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Ο «Αστέρας» προηγήθηκε 28-22 στο α΄ ημίχρονο, αλλά ο «Άτλας» έκανε την ανατροπή στο β΄ ημίχρονο και έστω στο τελευταίο σουτ πήρε την νίκη, που έβαλε τον σύλλογο της Κομοτηνής, θεωρητικά, στην διεκδίκηση της 1ης θέσης. Οι Ίκαροι Σερρών νίκησαν την Ηράκλεια με σκορ 68-49 και θα «παίξουν τα ρέστα» τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, την Κυριακή 19 Μαΐου 2024 στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων! Στο παιχνίδι αυτό, με τον Αστέρα Καβάλας, θα αναδειχτεί η πρωταθλήτρια ομάδα της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. και συγχρόνως, η ομάδα που θα ανέλθει στην Γ΄ εθνική κατηγορία. Με τον Αστέρα Καβάλας στην Κομοτηνή αγωνίστηκαν οι: Σχοινάκης 8 πόντοι (1 τρίποντο), Σαμαράς 7(1 τρ.), Μπόζης 9(3 τρ.), Ιωαννίδης 9, Νίκολα 2, Μάρκου 8(1 τρ.), Αρβανιτάκης, Κουμλέλης 2, Καντιφούδης, Καβαργύρης 11(1 τρ.), Μαυρίδης.