Η Ελ. Χατζηαβραάμ κέρδισε για έκτη συνεχόμενη φορά το διπλό του National Sport Park Open U16

0

Τον δεύτερο ευρωπαϊκό τίτλο το 2024, στο διπλό του National Sport Park Open U16 κατηγορίας 3 της Tennis Europe, κατέκτησε η Καβαλιώτισσα πρωταθλήτρια της αντισφαίρισης, Ελένη Χατζηαβραάμ, η οποία έφτασε και στην ημιτελική φάση στο μονό της διοργάνωσης, αλλά δεν προκρίθηκε στον τελικό αγώνα στις λεπτομέρειες. Η αθλήτρια του Α.Ο.Α. «Πρωταθλητών» και της Karaproimos Coaching Team, πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις σε όλη την διάρκεια του τουρνουά και στις δύο κατηγορίες που αγωνίστηκε.

Είναι ο δέκατος πέμπτος ευρωπαϊκός τίτλος τα τελευταία δύο έτη (έχει 14 τίτλους στα διπλά και 1 στα μονά) για την Καβαλιώτισσα πρωταθλήτρια. Επίσης, έχει κερδίσει έξι συνεχόμενες φορές στα τελευταία δύο έτη το αντίστοιχο τουρνουά στην κατηγορία του διπλού με διαφορετικές συμπαίκτριες. Την τελευταία φορά είχε συμπαίκτρια την Πολωνέζα, Agata Konarska. Στον τελικό αγώνα επικράτησαν των: Λινάρα Μπουλέσεβα και Μεντίνα Οτερμπέργκερ από το Καζακστάν, με σκορ 6-3, 6-3.