Τρεις παρατάσεις χρειάστηκαν, στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, για να αναδειχτεί η νικήτρια του αγώνα μεταξύ των ομάδων της Αγίας Βαρβάρας και των Βασιλικών. Την νίκη πήρε η Αγία Βαρβάρα, με σκορ 105-95, που ελπίζει την τελευταία αγωνιστική ημέρα της κανονικής περιόδου να εξασφαλίσει την συμμετοχή στα πλέι οφ. Για να γίνει αυτό, πρέπει να νικήσει την ομάδα των Μουδανιών και να ηττηθεί η ομάδα των Βασιλικών από τον Ιωνικό Ιωνίας. Αλλιώς, θα καταταγεί στην 7η θέση και θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ.

Το παιχνίδι με την ομάδα των Βασιλικών ήταν συναρπαστικό και μία δυνατή μάχη. Και οι τέσσερις περίοδοι ήταν πολύ ισορροπημένες. Η κανονική διάρκεια έληξε με σκορ 65-65, ενώ η α΄ παράταση με σκορ 80-80 και β΄ παράταση με σκορ 88-88. Στην τελευταία παράταση, η Αγία Βαρβάρα πήρε μία σημαντική διαφορά, με την οποία κάλυψε το -6 της ήττας στον αγώνα του α΄ γύρου του πρωταθλήματος.

Ο Δημήτρης Αθανασιάδης σκόραρε 28 πόντους, με 4 εύστοχα σουτ τριών πόντων, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Βασιλόπουλος 14 πόντοι (2 τρ.), Μαρκόπουλος 19(1 τρ.), Πέπα 9, Στεφανίδης 10, Πρασίνης 5, Πρεμέτης 4, Λαζαρίδης 7(1 τρ.), Μπανάσας 7(1 τρ.), Αναγνώστου 2, Παπουτσής.

Στα άλλα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής ημέρας στον 5ο της National League 2 σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ασπίς Ξάνθης-Ναύαρχος Βότσης 79-65, Σταυρούπολη-Μουδανιά 91-57, Ιωνικός Ιωνίας-Όλυμπος Κορδελιού 80-60, Πευκοχώρι-Σιδηρόκαστρο 70-60, Λαγυνά-Ευκαρπία 74-57.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Πευκοχώρι 41 βαθμοί, Ιωνικός Ιωνίας 38, Σταυρούπολη 34, Όλυμπος Κορδελιού 33, Ασπίς Ξάνθης 33, Βασιλικά 32, Αγία Βαρβάρα 31, Λαγυνά 31, Ναύαρχος Βότσης 31, Σιδηρόκαστρο 30, Μουδανιά 23, Ευκαρπία 21.

Την τελευταία αγωνιστική ημέρα (22η) θα παίξουν: Ναύαρχος Βότσης-Σταυρούπολη, Σιδηρόκαστρο-Λαγυνά, Όλυμπος Κορδελιού-Πευκοχώρι, Βασιλικά-Ιωνικός Ιωνίας, Μουδανιά-Αγία Βαρβάρα, Ευκαρπία-Ασπίς Ξάνθης.

Στα πλέι οφ θα παίξουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 1 έως 6, ενώ στα πλέι άουτ θα συμμετάσχουν οι ομάδες στις θέσεις 7 έως 12.