Το καλοκαίρι βρίσκει τον Νικόλα Χατζηαβραάμ στην θέση 984 της παγκόσμιας κατάταξης

0

Στο όμορφο νησί της Λέσβου, σε μία από τις διοργανώσεις I.T.F. U18 στην Ελλάδα, έκλεισε την καλοκαιρινή περιοδεία του, ο Καβαλιώτης πρωταθλητής της αντισφαίρισης Νικόλας Χατζηαβραάμ. Ο αθλητής του Α Ο. Αντισφαίρισης «Πρωταθλητών» και της Karaproimos Coaching Team, που βρίσκεται στην θέση 984 στην παγκόσμια κατάταξη κάτω των 18 ετών (Junior U18) και στην θέση 5 στην Ελλάδα, αποκλείστηκε στον 1ο γύρο των μονών από τον πολύ καλό Άγγλο, Henry Best και συνέχισε την προσπάθεια του στα διπλά της διοργάνωσης, με συμπαίκτη τον Γιώργο Δημητρίου. Το «ζευγάρι» νίκησε στον 1ο γύρο τους Ιάπωνες Aoi Umezawa και Itsuki Umezawa με 6-2, 6-0, στον 2ο γύρο τους: Mars Argun και Bora Bakici από την Τουρκία, με 6-2, 6-7, 10-4 και έφτασε ένα βήμα πριν από τον τελικό αγώνα αντιμετωπίζοντας το Νο1 του ταμπλό, τους Τσέχους Jan και Max Frohlich, σε ένα πολύ «κλειστό» παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και βρήκε νικητές τους Τσέχους με ανατροπή (6-4, 2-6, 8-10 στο super tai break).

Πλέον, για τον 17χρονο Νικόλα ακολουθεί ξεκούραση, ανασυγκρότηση και δουλειά, ενόψει των νέων αγωνιστικών στόχων. Η καλοκαιρινή περιοδεία ήταν ικανοποιητική, αφού εκτός των τίτλων που κέρδισε, έφτασε στην θέση 984 της παγκόσμιας κατάταξης, δείχνοντας τον υψηλό βαθμό ετοιμότητας που βρίσκεται και το επίπεδο της Καβαλιώτικης αντισφαίρισης.