Ο Όμιλος για την Διάδοση της Ελληνικής Γλώσσας (Ο.Δ.Ε.Γ.) Καβάλας και η δημοτική βιβλιοθήκη Καβάλας, στις 5 Ιουνίου 2024, συνδιοργάνωσαν διάλεξη με ομιλητή τον Κωνσταντίνο Φωτιάδη, ομότιμο καθηγητή του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, με θέμα: «Από την Άλωση της Πόλης και της Τραπεζούντας έως την Άλωση της εθνικής μνήμης».
![](https://www.k-tipos.gr/wp-content/uploads/2024/06/080-1024x768.jpg)
«Ο διακεκριμένος ομιλητής καθήλωσε το κοινό καθ’ όλη την διάρκεια της ομιλίας του και προκάλεσε έντονη συγκινησιακή φόρτιση στο πολυπληθές ακροατήριο. Την εκδήλωση πλαισίωσε η χορωδία της Λέσχης Ποντίων Νομού Καβάλας. Στο τέλος της εκδήλωσης, έγινε η απονομή των βεβαιώσεων σε όσους παρακολούθησαν τα μαθήματα ελληνικής γλώσσας, τα οποία ο Ο.Δ.Ε.Γ. Καβάλας προσφέρει, επί σειρά ετών, αφιλοκερδώς σε ενήλικες αλλοδαπούς και επαναπατριζόμενους ημεδαπούς της περιοχής μας», αναφέρει δελτίο Τύπου.