Η έκτη νίκη του Γυμναστικού Συλλόγου Ελευθερούπολης στο πρωτάθλημα της Elite League, επί του Αίαντα Ευόσμου, δεν ήρθε εύκολα. Ωστόσο, ο σοβαρός Γ.Σ.Ε. στην έδρα του, μπορεί να νικήσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Ο Tyre Gathright αγωνίστηκε 37 λεπτά και σκόραρε 28 πόντους, με 10/12 σουτ δύο πόντων και 2/5 σουτ τριών πόντων. Ο Βαλάντης Κουρτίδης, σε 35 λεπτά συμμετοχής, είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Καμπουρίδης έπαιξε 32 λεπτά και σημείωσε 10 πόντους, αλλά με 4/10 σουτ εντός πεδιάς. Επίσης, το ικανοποιητικό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων (59,5%), έπαιξε ρόλο για να φτάσει ο Γ.Σ.Ε. στη νίκη με σκορ 68-63, χωρίς να εντυπωσιάσει με την επιθετική του παραγωγικότητα. Αγωνίστηκαν και οι: Allen 4 πόντοι, Ιατρίδης, Λογοθέτης 4, Μαστόρος 6, Οκεκουόγεν 2, Τσέλλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος είναι τα ακόλουθα: Έσπερος Λαμίας-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 85-78, Πανιώνιος-Ερμής Σχηματαρίου 83-67, Παπάγου-Κόροιβος Αμαλιάδας 105-87, Δόξα Λευκάδας-Πανερυθραϊκός 68-64, Ψυχικό-Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 66-61, Ελευθερούπολη-Αίας Ευόσμου 68-63, Αμύντας-Μίλων 91-77, Μύκονος-Μεγαρίδα 87-93.

Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023, θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Μίλων-Πανιώνιος, Ερμής Σχηματαρίου-Δόξα Λευκάδας, Αίας Ευόσμου-Ψυχικό, Πανερυθραϊκός-Μύκονος, Μεγαρίδα-Παπάγου, Κόροιβος Αμαλιάδας-Έσπερος Λαμίας, Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Αμύντας, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ελευθερούπολη.