Ο Α.Σ.Κ.Α. Ηράκλειο νίκησε με σκορ 62-56 (14-16, 14-10, 19-9, 15-21 ανά περίοδο) τον Αθλητικό Όμιλο «Καβάλα» και απέκτησε το προβάδισμα για την άνοδο στην Α1 εθνική κατηγορία καλαθοσφαίρισης με αναπηρικά αμαξίδια. Δύο ήταν οι βασικοί παράγοντες που έδωσαν τη νίκη στη γηπεδούχο ομάδα (σ.σ. το παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου το Σάββατο 8 Ιουνίου 2019). Το πρώτο είναι οι περισσότερες επιλογές, όχι στο σκοράρισμα, που είχε η ομάδα του Ηρακλείου σε σχέση με τον Α.Ο.Κ., που παρατάχθηκε με επτά καλαθοσφαιριστές. Και το δεύτερο, τα εύκολα καλάθια που σημείωσαν οι παίκτες του Α.Σ.Κ.Α. Ηρακλείου στο «τρανζίσιον» παιχνίδι.

Η ομάδα της Καβάλας θα μπορούσε να διεκδικήσει και τη νίκη, αν δεν έχανε τον ρυθμό της στην 3η περίοδο, στην οποία η διαφορά στο σκορ αυξήθηκε στους 12 πόντους (47-35). Ακόμα κι αν νικούσε, το δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί το Σάββατο 15 Ιουνίου 2019 στο κλειστό γυμναστήριο Αμυγδαλεώνα (ώρα έναρξης 11 το πρωί), θα ήταν εξίσου δύσκολο.

Στο παιχνίδι αυτό δεν θα αγωνιστεί ο Νότης Τσίλης, που είναι το μεγάλο επιθετικό όπλο του Α.Ο.Κ., αλλά ο Γρηγόρης Αϊβαζίδης πιστεύει στο ομαδικό πνεύμα των υπόλοιπων παικτών. Κατά την άποψη μας, ο Α.Ο.Κ. μπορεί να ανατρέψει το -6 του πρώτου παιχνιδιού εάν δείξει συγκέντρωση στο αγωνιστικό πλάνο επί σαράντα λεπτά, εάν περιορίσει τον γρήγορο ρυθμό της ομάδας του Ηρακλείου και αν επικρατήσει στα ριμπάουντ. Οι συνθέσεις των ομάδων στο πρώτο παιχνίδι ήταν οι ακόλουθες:

Α.Σ.Κ.Α. Ηράκλειο

Χατζηδάκης 30, Γαστεράτος, Χουρδάκης, Μαράκης, Σέβτσοβ 6, Γ. Παπαδάκης, Σταματάκης 19, Χριστόφορος, Στυλιανακάκης 7, Φ. Παπαδάκης, Ψαράκης.

Α.Ο. «Καβάλα»

Βρασίδας, Πολυχρονιάδης 2, Μασμανίδης 4, Χατζησάββας 11, Πετράκης 8, Τσίλης 31.

Στο άλλο «ζευγάρι» των πλέι οφ, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Κομοτηνή τον «Ηρόδικο» με σκορ 51-59. Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί στην Αθήνα.