Η αγωνιστική περίοδος 2023-2024 στην Ένωση Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.) άρχισε με τα παιχνίδια της α΄ φάσης της διοργάνωσης του κυπέλλου «Τάσος Χαραλαμπίδης». Στον 2ο όμιλο, η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ηττήθηκε από την Θύελλα Φερών στο κλειστό γυμναστήριο Ποταμουδίων, το Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2023, με σκορ 67-59.

Ουσιαστικά ήταν το πρώτο παιχνίδι της ανανεωμένης ομάδας του Α.Ο.Κ., αφού στην περίοδο προετοιμασίας, που συνεχίζεται, έπαιξε μόνο με την ομάδα γυναικών των «Πανθήρων». Δεν είναι υπερβολή να αναφέρουμε, ότι ο προπονητής, Λάκης Παπαδόπουλος, δεν ήξερε τι θα δει μέσα στο γήπεδο στα «αποκαλυπτήρια» της ομάδας. Κι αυτό που είδε στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, δεν του άρεσε καθόλου! Οι παίκτες δεν έκαναν αυτά που ζήτησε. Έγιναν λάθη στην επίθεση και κυρίως στην άμυνα, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η αξιόμαχη Θύελλα Φερών και «έχτισε» μία σημαντική διαφορά που έφτασε στους 17 πόντους (17-34). Ωστόσο, ο Α.Ο.Κ. μείωσε στην λήξη της 2ης περιόδου στους δέκα πόντους (26-36), παρά το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων (1/10).

Στην ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων, το μυαλό των παικτών του Α.Ο.Κ. «καθάρισε» και στην 3η περίοδο εμφανίστηκαν στο γήπεδο με περισσότερη διάθεση στην άμυνα. Στην επίθεση, ο Νίκος Πιεβάλιτσα βρήκε το μακρινό σουτ και με τρεις διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες μείωσε στον έναν πόντο (41-42), ενώ λίγο αργότερα ο Φωτιόν έδωσε στον Α.Ο.Κ., για δεύτερη φορά (μετά από το αρχικό 3-0) το προβάδισμα στο σκορ με 43-42. Η 3η περίοδος έληξε με «βραχεία κεφαλή» της φιλοξενούμενης ομάδας 51-50.

Στην 4η περίοδο, φάνηκε η κόπωση και η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού των παικτών του Α.Ο.Κ. Η Θύελλα Φερών έκλεισε αποτελεσματικά τον Ν. Πιεβάλιτσα και στην επίθεση βρήκε, ομολογουμένως πιο δύσκολα, τις λύσεις, για να φτάσει στην νίκη που της έδωσε και την πρόκριση. Ο Α.Ο.Κ. είχε 1/8 ελεύθερες βολές στο β΄ ημίχρονο του αγώνα και συνολικά: 6/17 ελεύθερες βολές, 19/39 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 13-20, 13-16, 24-15, 9-16 και η σύνθεση του Α.Ο.Κ. η ακόλουθη: Μπακαβέλος 4, Μπάτσος 2, Φωτιόν 4, Αντωνόπουλος 9, Κουκουλίδης 4, Σουλίδης 5(1 τρίποντο), Καμήλαλης 7, Ιωαννίδης, Πιεβάλιτσα 18(4 τρ.), Γουδούτσης 4, Παπανικολάου 2.

Στα άλλα παιχνίδια σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Ίκαροι Σερρών-Νέοι Αγίας Βαρβάρας 86-58, Νέοι Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας-Α.Ε. Σέρρες 67-35, Ηράκλεια-Προσοτσάνη 61-58, Πανσερραϊκός (Κ20)-Τιτάνες Δράμας 63-55.

2ος όμιλος

Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Λεύκιππος Ξάνθης (Κ20) 90-51, Α.Ε. Κομοτηνής-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 60-51, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Νέοι Ασπίδας Ξάνθης 56-74. Στην β΄ φάση προκρίθηκε χωρίς αγώνα ο Άτλας Κομοτηνής.