Στην 3η περίοδο, στην οποία είναι δυνατή, η ομάδα των «Πανθήρων» έβαλε «τον θεμέλιο λίθο» για την κατάκτηση της 15ης νίκης στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης γυναικών. Στην λήξη του α΄ ημιχρόνου του αγώνα με την ομάδα της Πυλαίας, στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», προηγήθηκε με σκορ 31-22. Στο τέλος της 3ης περιόδου το προβάδισμα έγινε 17 πόντοι (48-31), ενώ το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 58-39. Οι «Πάνθηρες» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο β΄ ημίχρονο, σε ένα ακόμα παιχνίδι και καθήλωσαν την αντίπαλη ομάδα χαμηλά στην επίθεση. Απέναντι στην Πυλαία αγωνίστηκαν οι: Τσάντα 10 πόντοι, Παναγιωτίδου 7(1 τρίποντο), Μαραβέγια 2, Γαϊτάνη 9(1 τρ.), Τριανταφύλλου 12, Λυκάκη 4, Πετρουσέφσκα 8, Μαμαλίγκατζη 2, Απούλτση, Δασκαλοπούλου, Παπαδοπούλου 4.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής ημέρας στον 2ο όμιλο είναι τα εξής: Πάνθηρες-Πυλαία 58-39, Πανσερραϊκός-Πανόραμα 86-33, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης-Απόλλων Πτολεμαΐδας 76-54, Παναθλητικός-Άρης Θεσσαλονίκης 87-37, Σ.Κ. Ιωάννινα-Βόλος 71-65.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Παναθλητικός 39 βαθμοί, Πανσερραϊκός 38, Πάνθηρες Καβάλας 34, Βόλος 32, Πυλαία 30, Πανόραμα 30, Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης 29, Άρης Θεσσαλονίκης 29, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 24, Μ.Ε.Ν.Τ. 24, Σ.Κ. Ιωάννινα 23, Απόλλων Πτολεμαϊδας 19.

Την 24η αγωνιστική ημέρα (Κυριακή 14 Απριλίου 2024) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Απόλλων Πτολεμαϊδας-Πάνθηρες Καβάλας, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης, Πυλαία-Μ.Ε.Ν.Τ., Βόλος-Παναθλητικός, Άρης Θεσσαλονίκης-Πανσερραϊκός.