Η ομάδα νέων της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας συνέχισε το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.), πετυχαίνοντας την δέκατη τέταρτη (14η) νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Την δωδέκατη (12η) νίκη του σημείωσε ο Αστέρας Καβάλας, που επιβλήθηκε του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», με σκορ 92-58, στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων. Η νίκη κρίθηκε στην 2η περίοδο, όταν ο (τυπικά) γηπεδούχος «Αστέρας» έκανε επί μέρους σκορ 30-11 και διεύρυνε την διαφορά πόντων στους τριάντα έναν (56-25). Στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, οι παίκτες του «Αστέρα» ευστόχησαν σε δέκα σουτ τριών πόντων, ενώ τελείωσαν τον αγώνα με δεκαέξι επιτυχημένες προσπάθειες!

Ο Α.Ο.Κ. παρατάχθηκε με εννέα καλαθοσφαιριστές και χωρίς «πεντάρι». Πρώτοι σκόρερ ήταν οι: Νίκος Πιεβάλιτσα (23 πόντοι, με 3 τρίποντα) και Γιώργος Παπαζούδης (17 πόντοι, με 4 τρίποντα). Στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές ημέρες της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος πρέπει να πετύχει μία περισσότερη νίκη, είτε από την Α.Ε. Σερρών, είτε από την Ηράκλεια, για να εξασφαλίσει την πρώτη συμμετοχή στα πλέι οφ.

Την 16η αγωνιστική ημέρα σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Αστέρας Καβάλας-Α.Ο. «Καβάλα» 92-58, Προσοτσάνη-Νέοι Αγίας Βαρβάρας 71-70, Ίκαροι Σερρών-Α.Ε. Σέρρες 64-40, Ηράκλεια-Νέοι Ε.Κ. Καβάλας.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου είναι η ακόλουθη: Νέοι Ε.Κ. Καβάλας (14 νίκες-0 ήττες) 28 βαθμοί, Αστέρας Καβάλας (12-1) 25, Ίκαροι Σερρών (9-5) 23, Α.Ε. Σέρρες (6-9) 21, Ηράκλεια (6-9) 21, Α.Ο. «Καβάλα» (6-8) 20, Νέοι Αγίας Βαρβάρας (5-8) 18, Προσοτσάνη (4-10) 18, Τιτάνες Δράμας (0-14) 14.

Την 17η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Νέοι Αγίας Βαρβάρας-Ίκαροι Σερρών, Α.Ο. «Καβάλα»-Προσοτσάνη, Νέοι Ε.Κ. Καβάλας-Αστέρας Καβάλας, Τιτάνες Δράμας-Ηράκλεια.