Αντισφαίριση: Δεύτερη συνεχόμενη συμμετοχή για την Ελ. Χατζηαβραάμ σε διεθνές τουρνουά στα Τίρανα

0

Στο διεθνές τουρνουά J30 TIRANA U18 της ITF αγωνίστηκε η Καβαλιώτισσα πρωταθλήτρια της αντισφαίρισης, Ελένη Χατζηαβραάμ, στα γήπεδα του NATIONAL SPORT PARK, εκεί όπου την προηγούμενη εβδομάδα έφτασε έως τα ημιτελικά του μονού και κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο της στο 2024 στα διπλά του ευρωπαϊκού τουρνουά της Tennis Europe U16. Η Ελένη, αθλήτρια του Α.Ο. Αντισφαίρισης «Πρωταθλητών», άρχισε από το κυρίως ταμπλό. Στον 1ο γύρο αντιμετώπισε την Σοφία Κίροβα, από το Καζακστάν, σε μία επανάληψη του ημιτελικού αγώνα στο προηγούμενο τουρνουά. Αυτή την φορά, επικράτησε εμφατικά με 2-0 σετ (6-2, 6-0). Η προσπάθεια της ολοκληρώθηκε στον 2ο γύρο και την φάση των «16», μετά από μάχη που κρίθηκε στα τρία σετ κι ενώ προηγήθηκε στο 1ο σετ με 6-4. Στα επόμενα δύο ηττήθηκε με 6-0 και 6-1.

Στο διπλό συνεργάστηκε με την Rea Qinami, από την Αλβανία. Στον 1ο γύρο νίκησαν τις: Nicole Ballota (ITA) και Iga Piotrowska (POL), με 6-2 και 6-4. Στον 2ο γύρο (προημιτελικά) και μετά από μεγάλη μάχη που κρίθηκε στο super tie break, νίκησαν το Νο4 του ταμπλό, τις: Emma Fulvia Wiesenfeld (USA) και Rebecca Di Giovannantonio (ITA), με 6-3, 4-6, 12-10, για να φτάσουν στα ημιτελικά του τουρνουά. Εκεί τις «σταμάτησε» το ιταλικό «δίδυμο» και Νο2 του ταμπλό, οι: Daria Raimondo και Beatrice Veltri, με 6-2, 6-0, αποκλείοντας τες από την διεκδίκηση ενός ακόμα τίτλου.