Με το ίδιο σκορ (63-62) που νίκησε την ομάδα της Γέφυρας στον α΄ γύρο του πρωταθλήματος επικράτησε η Energean Kavala B.C. και της Ευκαρπίας, το απόγευμα της Κυριακής 9 Φεβρουαρίου 2020 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Χρειάστηκαν δύο μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο, όταν το παιχνίδι βρισκόταν «στην κόψη του ξυραφιού», για να πάρει τη νίκη η Energean Kavala B.C. και να παραμείνει στη διεκδίκηση του στόχου της ανόδου στην Α2 εθνική κατηγορία. Το πρώτο σουτ πέτυχε ο Θωμάς Αμπαράς, με το οποίο η γηπεδούχος ομάδας προηγήθηκε 57-54, ενώ λίγο νωρίτερα, με εύκολο καλάθι lay up του Δημήτρη Αθανασιάδη, ισοφάρισε 54-54. Και τα δύο αυτά καλάθια προήλθαν από το σωστό «διάβασμα» της άμυνας που έπαιξε η φιλοξενούμενη ομάδα, κάτι που έλλειψε σε αρκετές επιθέσεις της Energean Kavala B.C.

To δεύτερο σουτ ψυχολογίας σημείωσε ο Δημήτρης Αθανασιάδης στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού «σπάζοντας» ξανά την ισοπαλία (62-59). Το σουτ αυτό έμελλε να δώσει τη νίκη, την οποία «σφράγισε» ο Βασίλης Λαμπρόπουλος, που κέρδισε πολύ έξυπνα το φάουλ στην τελευταία κατοχή και με μία εύστοχη ελεύθερη βολή, στα 8 δέκατα του δευτερολέπτου, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αποδεικνύεται ότι, το «βαρόμετρο» στην απόδοση της Energean Kavala B.C. είναι το μακρινό σουτ. Όταν έχει υψηλό ποσοστό ευστοχίας, σε συνδυασμό με τη σταθερά πολύ καλή άμυνα που παίζει, καταφέρνει να ελέγχει τον ρυθμό και να κυριαρχεί στα παιχνίδια. Εναντίον της Ευκαρπίας άρχισε με 2/2 τρίποντα, από τους Θ. Αμπαρά και Β. Λαμπρόπουλο, ενώ ακολούθησαν δώδεκα διαδοχικές άστοχες προσπάθειες! Το α΄ ημίχρονο τελείωσε με 2/13 τρίποντα.

Ο Θ. Αμπαράς και ο Β. Λαμπρόπουλος σκόραραν τους 14 πρώτους πόντους της Energean Kavala B.C. στο παιχνίδι (από 7 έκαστος), ενώ ο δεύτερος, με πέντε «σερί» πόντους στην 3η περίοδο, έκανε το σκορ 42-38, από 37-38, που ήταν το πρώτο προβάδισμα της Ευκαρπίας στον αγώνα. Σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα έδωσε στη διάρκεια του β΄ ημιχρόνου και ο Δ. Αθανασιάδης, ο οποίος σημείωσε 2 πόντους στο α΄ ημίχρονο και τελείωσε με δώδεκα.

Για να διαχειριστεί καλύτερα την έντονη πίεση των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας, η Energean Kavala B.C. χρειαζόταν και τρίτο γκαρντ. Ο νεαρός Σωτήρης Ζώτος σκόραρε δύο πόντους, με ελεύθερες βολές κι έδωσε δύο πολύ ωραίες τελικές πάσες, ωστόσο δεν ήταν δυνατό να παίξει περισσότερο χρόνο σ’ ένα παιχνίδι που διακυβεύονταν η νίκη και ο στόχος. Απόντος τον Κώστα Δοξάκη, λόγω ασθένειας αν δεν κάνουμε λάθος, ο Νίκος Πενταζίδης έδωσε περισσότερο την μπάλα στους: Θ. Αμπαρά, Β. Λαμπρόπουλο, Δ. Αθανασιάδη, για να οργανώσουν, να δημιουργήσουν και να σκοράρουν. Και οι τρεις μαζί, σκόραραν τους 48 από τους 63 πόντους της Energean Kavala B.C.

Να αναφέρουμε, ακόμα, ότι η γηπεδούχος ομάδα είχε 6/25 σουτ εντός πεδιάς στο β΄ ημίχρονο του αγώνα και συνολικά: 23/39 ελεύθερες βολές, 11/27 δίποντα, 6/28 τρίποντα. Το σκορ ανά περίοδο ήταν: 21-17, 13-13, 12-16, 17-16, ενώ η σύνθεση της Energean Kavala B.C. η ακόλουθη: Αμπαράς 15(2 τρίποντα), Ζώτος 2, Αθανασιάδης 12(2 τρ.), Φλιάτης 1, Λαμπρόπουλος 21(2 τρ.), Πιεβάλιτσα, Σαββίδης, Τεπετίδης 5, Αδαμόπουλος 7, Παντόπουλος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β΄ εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Έσπερος Λαμίας-Ερμής Λαγκαδά 64-62, Γέφυρα-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 77-72, Δόξα Λευκάδας-Στρατώνι 90-78, Πρωτέας Γρεβενών-Π.Α.Σ. Γιάννινα 58-77, Χ.Α.Ν.Θ.-Πευκοχώρι 84-49, Αίας Ευόσμου-Πολύγυρος 81-53, Κομοτηνή-Φάρσαλα 82-77.