Με “αίμα και πολύ ιδρώτα” κατακτήθηκε η νίκη επί του Αμαρουσίου, με σκορ 70-68, το απόγευμα του Σαββάτου 2 Φεβρουαρίου 2019 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου”. Με “αίμα και ιδρώτα” θα κατακτιέται κάθε νίκη από την Energean Kavala B.C. στη συνέχεια του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Το πόσο σημαντική είναι η νίκη με αντίπαλο το Μαρούσι, με το ευρωπαϊκό τρόπαιο “Σαπόρτα” το 2001, φάνηκε από την ψυχολογική κατάσταση των μελών της αποστολής και των φιλάθλων του αθηναϊκού συλλόγου μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Ήταν περίλυποι για την ήττα, η οποία διατήρησε την ομάδα σε δύσκολη βαθμολογική θέση.

Η Energean Kavala B.C. πήρε “παράταση στην ελπίδα”, αλλά στην αρχή του β΄ γύρου του πρωταθλήματος παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Μπορεί, ωστόσο, να αισθάνεται καλύτερα με την επιστροφή του Νίκου Καμάρα σε αγωνιστικό ρυθμό. Εναντίον του Αμαρουσίου είχε περισσότερο χρόνο συμμετοχής (17 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα) και σκόραρε 8 πόντους με 2/6 σουτ εντός πεδιάς.

Το κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν η πολύ δυνατή άμυνα, στο όριο του φάουλ, που έπαιξαν και οι δύο ομάδες. Στο β΄ ημίχρονο οι διαιτητές αποφάσισαν να σφυρίξουν όλες τις επαφές και έπραξαν ορθώς. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 1η και τη 2η περίοδο, οι δύο ομάδες εκτέλεσαν 14 ελεύθερες βολές (10 η Energean Kavala B.C., 4 το Μαρούσι), ενώ στην 3η και την 4η περίοδο 21 (11 η Energean Kavala B.C., 10 το Μαρούσι).

Αναμφίβολα, τη νίκη στην Καβαλιώτικη ομάδα έδωσε το μεκρινό σουτ. Στο α΄ ημίχρονο, η φιλοξενούμενη ομάδα είχε ποσοστό ευστοχίας 50% (6/12) και τελείωσε το παιχνίδι με 29% (7/24). Δηλαδή, σε όλο το β΄ ημίχρονο είχε 1/12 σουτ! Το μοναδικό τρίποντο σημείωσε ο Βασίλης Στασινός, όταν μείωσε 66-64 στην 4η περίοδο. Η Energean Kavala B.C. κατάφερε να “γυρίσει το παιχνίδι” στη 2η περίοδο, στην οποία σκόραρε τέσσερις φορές έξω από τη γραμμή των 6 μέτρων και 75 εκατοστών (σ.σ. στις δύο ο Ν. Καμάρας). Το α΄ ημίχρονο έληξε με προβάδισμα ενός καλαθιού για τη γηπεδούχο ομάδα (36-34).

Στην 3η περίοδο, ο πρωταγωνιστής από πλευράς Energean Kavala B.C. ήταν ο Νίκος Χουχούμης, ο οποίος σκόραρε 7 πόντους και με lay up ισοφάρισε 50-50. Στην περίοδο αυτή, η Καβαλιώτικη ομάδα είχε 1/7 τρίποντα, 3/7 δίποντα και 5/5 ελεύθερες βολές. Τα μεγάλα σουτ μπήκαν στην 4η περίοδο (3/6 τρίποντα) από τους: Ν. Χουχούμη, Σωκράτη Ναούμη, Γιάννη Προδρόμου και έδωσαν τη νίκη. Εκτός από το μακρινό σουτ, πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα ριμπάουντ, στα οποία υπερίσχυσε η Energean Kavala B.C. (34-27).

Το νικητήριο καλάθι σημείωσε ο Σταύρος Κουμλέλης με επίθεση “ένας εναντίον ενός” στο low post. Στην τελευταία κατοχή του παιχνιδιού, το Μαρούσι δεν κατάφερε να σκοράρει και παρέμεινε το 70-68, που πανηγυρίστηκε έντονα από τους γηπεδούχους. Μπορεί ο Β. Στασινός να έκανε πολύ καλό παιχνίδι, με 17 πόντους, αλλά το “κλειδί” ήταν η άμυνα πάνω στον Γιώργο Σούρλη. Ο point guard του Αμαρουσίου είχε στο α΄ ημίχρονο: 8 πόντους, με 3/6 σουτ εντός πεδιάς, 5 ριμπάουντ, 5 τελικές πάσες και ένα 1 κλέψιμο, αλλά στο β΄ ημίχρονο περιορίστηκε σε ένα άστοχο σουτ τριών πόντων, 2 ριμπάουντ, 1 τελική πάσα και 2 κλεψίματα.

Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 20-23, 16-11, 14-16, 20-18 και οι συνθέσεις των ομάδων οι ακόλουθες:

Energean Kavala B.C. (Ανδρέας Καραπιπερίδης προπονητής)

Ερεβμπενάζιε 3, Χουχούμης 16(4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμάρας 8(2 τρ.), Ναούμης 13(2 τρ., 4 κλεψίματα), Προδρόμου 11(1 τρ., 6 ριμπάουντ), Κουμλέλης 6, Φλιάτης 2(8 ριμπάουντ), Σκλήβας 2, Παπάς 9(1 τρ.), Σταματογιάννης.

Μαρούσι (Κώστας Κεραμιδάς προπονητής)

Κουκουλάς 8, Στασινός 17(1 τρ.), Ξυδάς 6(2 τρ.), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι 2, Κανέλλης 3(1 τρ.), Λυκογιάννης 2, Σούρλης 8(2 τρ.), Παπαγεωργόπουλος 8(1 τρ.), Μιχαλούτσος 7.

Στα άλλα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Διαγόρας Δρυοπιδέων-Αμύντας 80-78, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ψυχικό 79-64, Κόροιβος Αμαλιάδας-Καρδίτσα 75-72, Ιωνικός Νίκαιας-Απόλλων Πάτρας 84-50, Χαρίλαος Τρικούπης-Καστοριά 59-55, Ερμής Αγιάς-Πευκοχώρι 79-71, Ιπποκράτης Κω-Εθνικός Πειραιώς 85-64.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Ιωνικός Νίκαιας 30, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 29, Ερμής Αγιάς 28, Διαγόρας Δρυοπιδέων 25, Καστοριά 25, Χαρίλαος Τρικούπης 25, Αμύντας 25, Ιπποκράτης Κω 25, Ψυχικό 24, Καρδίτσα 24, Κόροιβος Αμαλιάδας 23, Πευκοχώρι 22, Απόλλων Πάτρας 21, Μαρούσι 21, Energean Kavala B.C. 20, Εθνικός Πειραιώς 17.

Το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019 θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Ψυχικό-Ιπποκράτης Κω, Πευκοχώρι-Χαρίλαος Τρικούπης, Καστοριά-Ιωνικός Νίκαιας, Απόλλων Πάτρας-Energean Kavala B.C., Μαρούσι-Κόροιβος Αμαλιάδας, Καρδίτσα-Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Εθνικός Πειραιώς-Διαγόρας Δρυοπιδέων, Αμύντας-Ερμής Αγιάς.