Η νίκη επί του Αμύντα, με σκορ 69-50, που σημείωσε η Energean Kavala B.C. το απόγευμα του Σαββάτου 20 Απριλίου 2019 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», είναι, κατά την άποψη μας, αποτέλεσμα της πολύ καλής τακτικής προετοιμασίας της ομάδας και εφαρμογής του αγωνιστικού πλάνου σε μεγάλο ποσοστό. Ίσως να φάνηκε εύκολο σε κάποιους φιλάθλους, αλλά ο Αμύντας δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητος αντίπαλος. Την προηγούμενη αγωνιστική ημέρα, μάλιστα, νίκησε τον πρωτοπόρο Ιωνικό Νίκαιας, που είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α2 εθνική κατηγορία.

Η πρόθεση της Energean Kavala B.C. φάνηκε από την έναρξη του παιχνιδιού, όταν ο προπονητής, Ανδρέας Καραπιπερίδης, παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο μία “ψηλή” πεντάδα με τους: Ερεβμπενάζιε, Καμάρα, Buterlevicious, Κουμλέλη, Σκλήβα. Η Energean Kavala B.C. προηγήθηκε 15-4 και έδειχνε να κυριαρχεί στο γήπεδο. Έως ότου εισήλθε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος, ο οποίος δεν ήταν, μάλλον, στο “scouting report” της Καβαλιώτικης ομάδας. Στο 4λεπτο που αγωνίστηκε σημείωσε 11 πόντους, με 1/1 ελεύθερη βολή, 4/4 σουτ εντός πεδιάς και 2 ριμπάουντ! Ο Αμύντας έκανε σερί 2-11 και μείωσε στο ένα καλάθι (17-15).

Στη 2η περίοδο, ο Αμύντας σκόραρε μόνο από τη γραμμή των ελεύθερων βολών (5/6) και από το τρίποντο (3/8), η Energean Kavala B.C. υπερίσχυσε στα ριμπάουντ (14-5), έφτασε στις 10 τελικές πάσες και στη λήξη του α΄ ημιχρόνου προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (37-29). Λίγο νωρίτερα, με εύστοχο σουτ τριών πόντων, η Καβαλιώτικη ομάδα προηγήθηκε και με +10 (37-27).

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, το σκορ έγινε 40-29, αλλά ο Αμύντας αντέδρασε γρήγορα και μείωσε στην ελάχιστη διαφορά (40-39), εκμεταλλευόμενος ένα μικρό χρονικό διάστημα, με κακές επιλογές των παικτών της Energean Kavala B.C., οι οποίες οφείλονταν στις λανθασμένες αποστάσεις μεταξύ τους (spacing) στην επίθεση. Το time out που ζήτησε και πήρε ο Α. Καραπιπερίδης διόρθωσε την κατάσταση. Η διαφορά επανήλθε στο +9 (48-39), αφού η Energean Kavala B.C. “έτρεξε σερί” 8-0. Στη λήξη της περιόδου το σκορ ήταν 50-45. Η διαφορά στα ριμπάουντ αυξήθηκε (31-19) υπέρ της Energean Kavala B.C. και ήταν το “κλειδί” για να διατηρήσει το προβάδισμα, παρά τα διπλάσια λάθη (10 έναντι 5 για τον Αμύντα).

Η νίκη κρίθηκε στο μακρινό σουτ του Σωκράτη Ναούμη στην 4η περίοδο, με το οποίο “απάντησε” αμέσως στο επίσης μεγάλο τρίποντο του Παναγιώτη Κουκουνιά, με το οποίο ο Αμύντας μείωσε, προσωρινά, 56-50. Από το σημείο εκείνο, η Energean Kavala B.C. σκόραρε δέκα ακόμα πόντους και έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 69-50. Αν και ο Αμύντας δεν έχει τον παίκτη “σταρ”, είναι αξιοσημείωτο ότι ο έμπειρος Θόδωρος Βαρδιάνος έμεινε σε 31 λεπτά συμμετοχής χωρίς πόντο (σ.σ. είχε μόνο πέντε άστοχες προσπάθειες τριών πόντων)! Η ομάδα του Υμηττού τελείωσε με 29% (7/24) στα δίποντα και 28% (8/28) στα τρίποντα, ενώ στα ριμπάουντ η Energean Kavala B.C. επικράτησε κατά κράτος (43-25). Το σκορ ανά περίοδο ήταν: 17-15, 20-14, 13-16, 19-5) και οι συνθέσεις των ομάδων οι ακόλουθες:

Energean Kavala B.C.

Ερεβμπενάζιε 14(2 τρίποντα), Χουχούμης 3(1 τρ.), Παπαζούδης, Καμάρας 3(1 τρ.), Ναούμης 5(1 τρ.), Προδρόμου 17(2 τρ.), Κουμλέλης 9(1 τρ.), Φλιάτης, Σκλήβας 5(11 ριμπάουντ), Παπάς, Σταματογιάννης 8(1 τρ.), Buterlevicious 5.

Αμύντας

Καμπούρης, Τοπάλι 12(1 τρ.), Διαμαντόπουλος 4, Βαρδιάνος, Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 13(3 τρ.), Μπάρμπας 5(1 τρ.), Γκαβανόπουλος 14(3 τρ.), Κωνσταντακόπουλος, Κάπρης, Μέλιος.

Στην 27η αγωνιστική ημέρα σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Χαρίλαος Τρικούπης-Ψυχικό 84-69, Πευκοχώρι-Καρδίτσα 69-76, Καστοριά-Μαρούσι 91-73, Ερμής Αγιάς-Απόλλων Πάτρας 80-87, Ιωνικός Νίκαιας-Εθνικός Πειραιώς 197-116, Κόροιβος Αμαλιάδας-Διαγόρας Δρυοπιδέων 85-72, Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Ιπποκράτης Κω 80-51.

Η βαθμολογία

Ιωνικός Νίκαις 51, Ηρακλής Θεσσαλονίκης 49, Ερμής Αγιάς 44, Χαρίλαος Τρικούπης 43, Καρδίτσα 42, Καστοριά 42, Διαγόρας Δρυοπιδέων 42, Αμύντας 41, Ιπποκράτης Κω 41, Ψυχικό 40, Απόλλων Πάτρας 38, Κόροιβος Αμαλιάδας 38, Μαρούσι 37, Πευκοχώρι 36, Energean Kavala B.C. 36, Εθνικός Πειραιώς 28.

Την Μεγάλη Τετάρτη 24 Απριλίου 2019 θα παίξουν: Εθνικός Πειραιώς-Energean Kavala B.C., Μαρούσι-Πευκοχώρι, Απόλλων Πάτρας-Καστοριά, Ιπποκράτης Κω-Ερμής Αγιάς, Καρδίτσα-Χαρίλαος Τρικούπης, Ψυχικό-Ιωνικός Νίκαιας, Αμύντας-Κόροιβος Αμαλιάδας, Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ηρακλής Θεσσαλονίκης.

Στην Α2 εθνική κατηγορία καλαθοσφαίρισης σε αμαξίδιο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής ημέρας, η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” νίκησε εκτός έδρας τον Πανσερραϊκό με σκορ 34-60. Στην τελική φάση των πλέι οφ της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, ωστόσο, ο Πανσερραϊκός νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων τον “Αστέρα” Καβάλας με σκορ 64-77, ενώ στο άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ημέρας ο Γ.Σ. Σερρών επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με σκορ 74-58.

Στη Θεσσαλονίκη, τέλος, όπου διεξάγεται η β΄ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος (1ος όμιλος), η ομάδα νεανίδων του “Αστέρα” Καβάλας νίκησε 62-54 την Ολύμπιας Λάρισας. Την Κυριακή 21 Απριλίου 2019 θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου Γρεβενών (κλειστό γυμναστήριο Σταυρούπολης, 3:30μ.μ.).