Ο σύλλογος αρχαίας ελληνικής Φιλοσοφίας «συν Αθηνά» διοργανώνει και φέτος σειρά διαλέξεων στο πολιτιστικό κέντρο «Πυθαγόρας» του Δήμου Καβάλας, σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ (οι συναντήσεις του Σεπτεμβρίου θα γίνουν στην οδό Ομονοίας 77, στον 2ο όροφο)

7 ΠΛΑΤΩΝ: ΕΒΔΟΜΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

14 ΠΛΑΤΩΝ: ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

21 ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: Η προσφορά των εκδόσεων «ΕΡΜΗΣ» & του Μιχ. Τόκκου στην Καβάλα (Γιώργος Γανίτης)

28 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ & ΠΟΛΙΤΙΚΗ (Βάσω Βασιλειάδου)

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

5 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ Ι (Κατερίνα Χατζοπούλου)

12 ΠΛΑΤΩΝ: ΛΑΧΗΣ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου), ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ (Βάσω Βασιλειάδου)

19 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ ΙΙ-ΙΙΙ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

2 ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ (Κυριακή Σαλβερίδου)

9 ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΒΑΚΧΕΣ (Κατερίνα Σαραντίδου)

23 ΛΟΥΚΙΑΝΟΣ: ΒΙΩΝ ΠΡΑΣΙΣ (Δημήτρης Ναλμπάντης)

30 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ IV (Βάσω Βασιλειάδου), ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΛΟΎΚΑ ΠΑΤΣΙΟΛΙ, Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ (Βάσω Βασιλειάδου)

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

7 ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ: ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ Ι (Μαρία Κάλφα)

14 ΣΟΦΟΚΛΗΣ: ΟΙΔΙΠΟΥΣ ΤΥΡΑΝΝΟΣ (Παρασκευή Αραβοσιτά)

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2020

11 ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου), ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ (Βάσω Βασιλειάδου)

18 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ V-VI (Βασίλης Τσιάντος)

25 ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΜΗΔΕΙΑ (Σπύρος Κιοσσές)

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2020

1 ΠΛΑΤΩΝ: ΘΕΑΙΤΗΤΟΣ (Ζελιάνα Κρυωνά)

8 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΥΩΝΥΜΑ! (Θωμάς Βουγιουκλής)

15 ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ: ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΙΙ (Μαρία Κάλφα)

22 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ VIΙ (Βασίλης Τσιάντος)

29 ΛΟΥΚΙΑΝΟΣ: ΘΕΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (Δημήτρης Ναλμπάντης), ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΓΡΙΦΟΙ Ι (Βάσω Βασιλειάδου)

ΜΑΡΤΙΟΣ 2020

7 ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΗΛΕΚΤΡΑ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου), ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΙ (Βάσω Βασιλειάδου)

14 ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΚΛΗ ΣΤΗΝ ΘΑΤΣΕΡ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

21 ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑ (Κωνσταντίνος Γεωργιάδης)

28 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ VIII (Κυριακή Σαλβερίδου), ΕΠΙΚΟΥΡΕΙΑ ΦΥΣΙΚΗ (Ζελιάνα Κρυωνά, Σίμος Ναλμπάντης)

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2020

4 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ: ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ (Παρασκευή Αραβοσιτά)

11 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ VIII-ΙΧ (Κατερίνα Χατζοπούλου), ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΓΡΙΦΟΙ ΙΙ (Βάσω Βασιλειάδου)

25 ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΕΛΕΝΗ (Θεοπούλα Σαββίδου)/ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ Χ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

ΜΑΙΟΣ 2020

2 ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΣΑΦΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΛΩΣΣΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ (Πηνελόπη Καμπάκη-Βουγιουκλή)

9 ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ: Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΤΑ ΕΙΔΗ (Δημήτρης Ναλμπάντης)

16 ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ: ΕΚΑΒΗ (Μαρία Χατζηιωακειμίδου)/ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ ΧΙ (Κατερίνα Χατζοπούλου)

23 ΠΛΑΤΩΝ: ΝΟΜΟΙ ΧΙΙ (Κατερίνα Χατζοπούλου)/ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΟΞΑ (Βάσω Βασιλειάδου)

30 ΚΙΚΕΡΩΝ: DE LEGIBUS: ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΚΙΚΕΡΩΝΕΙΑΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (Ιωάννης Ντεληγιάννης) ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ

ΤΜΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ (εισηγήσεις: Θεοπούλα Σαββίδου) 4-5μ.μ., εγγραφές: 6986850573

ΤΜΗΜΑ ΛΥΚΕΙΟΥ (εισηγήσεις: Κατερίνα Σαραντίδου) 5-6μ.μ., εγγραφές: 6986206161

Έναρξη παιδικών τμημάτων: Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΩΡΕΑΝ


ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.