Τα λάθη στοίχισαν άλλη μία εντός έδρας ήττα στον Α.Ο.Κ.

0

Οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν, το ηλιόλουστο απόγευμα της Κυριακής 23 Μαρτίου 2014, στο στάδιο “Ανθή Καραγιάννη”, με την ελπίδα ότι θα χειροκροτήσουν μία καλή εμφάνιση και πιθανόν τη νίκη της ομάδας ποδοσφαίρου του Α.Ο. “Καβάλα”, επί της ομάδας του Απόλλωνα Θεσσαλονίκης, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του πρωταθλήματος της Football League, αποχώρησαν, τελικά, με σκυμμένα κεφάλια.

Η φιλοξενούμενη ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Α.Ο.Κ. και προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, για να δώσει πανηγυρικό χαρακτήρα στη νίκη της, με ένα τρίτο τέρμα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 15ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Χρυσόστομος Ρεβυθόπουλος παραχώρησε φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της ομάδας της Καβάλας και ο Δημήτρης Πέλκας με τεχνικό χτύπημα άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα Θεσσαλονίκης.

Στο 24ο λεπτό, από νέο λάθος στη μεσαία γραμμή, η φιλοξενούμενη ομάδα έβγαλε “κόντρα” επίθεση με τον Τίκο Μεσίνα, ο οποίος με ατομική προσπάθεια έκανε το 0-2. Στο 45ο λεπτό, ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος του Απόλλωνα Θ. είχε δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να σημειώσει το 0-3.

Το τρίτο τέρμα ήρθε, όμως, στο 67ο λεπτό, όταν ο ταχύς Δημήτρης Πόποβιτς “έπιασε στον ύπνο” την αμυντική γραμμή του Α.Ο.Κ. κι έπειτα από μακρινή μεταβίβαση συμπαίκτη του, βρέθηκε “τετ α τετ” με τον τερματοφύλακα, Σεραφείμ Γιαννίκογλου, τον οποίο ξεπέρασε με ψύχραιμη ντρίμπλα και πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Στο 72ο λεπτό, ο Ρασίντ προσπάθησε, από κοντά, να σπρώξει την μπάλα προς την εστία της φιλοξενούμενης ομάδας, αλλά παρεμβλήθηκε αμυντικός που άλλαξε λίγο την πορεία της μπάλας, η οποία κτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Ο Απόλλων Θ. “απάντησε” στο 84ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Αναστασίου που “τράνταξε” την οριζόντια δοκό της εστίας του Σ. Γιαννίκογλου. “Παίξαμε ελεύθερο και κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις και πήραμε, τελικά, μία δίκαιη νίκη”, δήλωσε, μετά τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής του Απόλλωνα Θ., Αλέξης Αλεξίου.

Ο προπονητής του Α.Ο.Κ., Μιχάλης Ιορδανίδης, είπε ότι η ομάδα του, παρά την όχι καλή ψυχολογία, προσπάθησε να “κοιτάξει στα μάτια” την αντίπαλη ομάδα, με τους ταλαντούχους και φιλόδοξους ποδοσφαιριστές της, αλλά ήταν ανώτερη.

Καταλήγοντας, δήλωσε ότι δεν έχει παράπονο από τους παίκτες του, για την προσπάθεια που κατέβαλαν στα τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος. “Νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα μας αδικεί. Παίξαμε για την αξιοπρέπεια μας, την ιστορία της ομάδας και για τους φιλάθλους, αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι θετικό από το παιχνίδι αυτό”, πρόσθεσε ο Μάριος Ντομί.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις ακόλουθες συνθέσεις:
Καβάλα
Γιαννίκογλου, Ρεβυθόπουλος, Παπαργυρίου, Ντουτσαρίδης, Γκαρακλίδης, Ντομί (51ο Καζαντζίδης), Μαυρίδης (70ο Ρασίντ), Κουρέλας, Άρτσε (56ο Παπαδόπουλος), Καρλόπουλος, Πάλλας.

Απόλλων Θ.
Καρατζιόβαλης, Τσερκέζος, Ποζατζίδης, Μπερτέν, Βέργος, Μωυσίδης (69ο Βέντζιος), Προβατίδης, Τίκο Μεσίνα (63ο Πιτσόκος), Πέλκας (77ο Αναστασίου), Πόποβιτς, Ναλμπάντης.

Στα άλλα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Εθνικός Γαζώρου-Κασσιόπη Κέρκυρας 1-2, Δόξα Δράμας-Αναγέννηση Γιαννιτσών 4-0, Νίκη Βόλου-Βατανιακός 4-0, Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής Θ. 2-1, Ζάκυνθος-Αιγινιακός 0-3, Τύρναβος-Πιερικός 1-2.

Η βαθμολογία
Κασσιόπη Κέρκυρας 56, Νίκη Β. 53, Αιγινιακός 48, Ηρακλής Θ. 45, Αναγέννηση Καρδίτσας 44, Τύρναβος 38, Απόλλων Θ. 37, Εθνικός Γαζώρου 32, Ζάκυνθος 31, Πιερικός 29, Δόξα Δρ. 27, Βατανιακός 20, Καβάλα 17, Αναγέννηση Γιαννιτσών 12.