Για δεκαπέντε λεπτά είχε το προβάδισμα στο σκορ και για είκοσι βρισκόταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, στην 3η περίοδο του παιχνιδιού, η ομάδα καλαθοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στην πίεση που δέχτηκε από τη φιλοξενούμενη του Κ.Α.Ο. Δράμας, η οποία ήταν το «φαβορί» και το απέδειξε στο γήπεδο κατακτώντας τη νίκη με σκορ 54-87. Στα παιχνίδια που υπάρχει ξεκάθαρη διαφορά δυναμικότητας, η έκβαση εξαρτάται από τη διάθεση που θα δείξει η ισχυρή ομάδα. Αυτό έγινε από το 21ο έως και το 30ο λεπτό, όταν οι παίκτες του Κ.Α.Ο.Δ. ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και αξιοποίησαν τα μεγάλα πλεονεκτήματά τους, που είναι η ποιότητα και η εμπειρία, διευρύνοντας τη διαφορά στο σκορ, από το «εύθραυστο» 32-36 του α΄ ημιχρόνου, στο 42-61 στο τέλος της 3ης περιόδου. Έτσι, επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους, απλοποίησαν την κατάσταση και έφτασαν με άνεση στη νίκη.

Στην περίοδο αυτή, φάνηκαν όλες οι αδυναμίες του Α.Ο.Κ. και κυρίως, η έλλειψη αγωνιστικής συνοχής. Ενδεικτικό της πίεσης που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι, η οποία προκάλεσε απώλεια συγκέντρωσης στους αντιπάλους τους, είναι τα 8 μόλις εύστοχα σουτ εντός πεδιάς, που σημείωσαν οι παίκτες του Α.Ο.Κ. σε όλη τη διάρκεια του β΄ ημιχρόνου! Στο διάστημα αυτό, η ομάδα της Καβάλας σκόραρε 22 πόντους, με 3/7 ελεύθερες βολές, 5/11 δίποντα και 3/10 τρίποντα.

Το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού ήταν: 20-14, 12-22, 10-25, 12-26 και η σύνθεση του Α.Ο.Κ. η ακόλουθη: Γερασιμίδης 15(3 τρίποντα), Καραμάνης 3(1 τρ.), Λούνγκου 7(1 τρ.), Χίντρι, Κυριαζόπουλος 5, Κοσμίδης 4, Παπαδόπουλος 2, Χατζηαποστολίδης 12(1 τρ.), Τσιλικίδης 6.

Ο Κ.Α.Ο. Δράμας έχει υψηλό στόχο φέτος, την άνοδο στη Γ΄ εθνική κατηγορία και προσφάτως, μάλιστα, ενέταξε στο έμψυχο δυναμικό του, τον Σταύρο Κουμλέλη, ο οποίος αγωνίστηκε τα προηγούμενα έτη στην Energean Kavala B.C. (Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας). Η τετράδα και η συμμετοχή στα πλέι οφ απομακρύνθηκαν για τον Α.Ο.Κ., που θα προσπαθήσει στα υπολειπόμενα παιχνίδια της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, να καταλάβει την υψηλότερη θέση στην τελική κατάταξη. Και το ερχόμενο καλοκαίρι, έχοντας μεγαλύτερη στήριξη, να δημιουργήσει μία ομάδα με υψηλότερο στόχο στο περιφερειακό πρωτάθλημα.

Στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», δεν διεξήχθη το παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος Α2 εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης σε αναπηρικά αμαξίδια, μεταξύ του Α.Ο.Κ. και της ομάδας των Ιωννίνων. Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν προσήλθε να αγωνιστεί και οι διαιτητές έκλεισαν το φύλλο αγώνα με σκορ 20-0 υπέρ του Α.Ο.Κ. Οι παίκτες του εκμεταλλεύτηκαν την ματαίωση του παιχνιδιού κι έπαιξαν ένα «οικογενειακό διπλό». Νωρίτερα, η Energean Kavala B.C. ηττήθηκε από την εθνική ομάδα νέων ανδρών της Ελλάδας με σκορ 53-68. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε, με σκοπό την οικονομική ενίσχυση του συλλόγου γονέων, κηδεμόνων και φίλων ατόμων με αυτισμό Νομού Καβάλας.