Σοβαρός και ουσιαστικός ο Α.Ο.Κ. πήρε το “διπλό” στα Γιαννιτσά

0

Το καλό μεσοαμυντικά παιχνίδι και το γρήγορο τέρμα, από τον Ζουνίνιο, έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο να φθάσει η ομάδα ποδοσφαίρου του Α.Ο. “Καβάλα” στην εκτός έδρας νίκη (πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα της Football League 2) επί της Αναγέννησης Γιαννιτσών με σκορ 0-3.

Με την πολύ καλή μεσοαμυντική λειτουργία, ο Α.Ο.Κ. κατάφερε να διαφυλάξει την εστία του και να ελέγξει, απόλυτα, τον ρυθμό του παιχνιδιού. Δεν θα ήταν υπερβολικό να σημειωθεί, ότι ο Φυρινίδης, τερματοφύλακας της Καβαλιώτικης ομάδας, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους παίκτες της γηπεδούχου “Αναγέννησης”.

Από κει και πέρα, ο Α.Ο.Κ. εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας της ομάδας των Γιαννιτσών και πέτυχε μία καθαρή και άνετη νίκη. Στο “ντεμπούτο” τους στο πρωτάθλημα, οι Ζουνίνιο και Πόποβιτς σκόραραν και φάνηκε πως ήταν τα κομμάτια που έλειπαν από το “παζλ” στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές.

Ο Βραζιλιάνος, εκτός από το τέρμα που σημείωσε στο 3ο λεπτό, με δυνατό μακρινό σουτ, έδωσε και την τελική πάσα στον Χάρη Παππά στο 0-2, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αναγέννηση Γιαννιτσών προσπάθησε να γίνει επιθετική, αλλά η καλή οργάνωση του Α.Ο.Κ. στη μεσαία και στην αμυντική γραμμή, όπως προαναφέραμε, δεν της επέτρεψε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να σκοράρει.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, ο Πόποβιτς “πήρε το ριμπάουντ” από την απόκρουση του τερματοφύλακα της Αναγέννησης Γιαννιτσών στο σουτ του Μπρατσιάνι και με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-3).

Στα αρνητικά του παιχνιδιού, για τον Α.Ο.Κ., ήταν ο τραυματισμός του Αμβρόσιου Παπαδόπουλου στο 10ο λεπτό και η αντικατάστασή του από τον Σταματόπουλο. Ευχόμαστε ταχεία αποθεραπεία και επάνοδο στην αγωνιστική δράση.

Ο προπονητής της ομάδας της Καβάλας, Γιάννης Ισπυρλίδης, παρέταξε την εξής σύνθεση: Φυρινίδης, Κοσμίδης, Μπαντάνης, Ιορδανίδης, Γκαρακλίδης, Παπαδόπουλος (Σταματόπουλος), Γαβριηλίδης, Παππάς (Μπάτζιος), Διαμαντίδης, Πόποβιτς, Ζουνίνιο (Μπρατσιάνι).

Άξιοι συγχαρητηρίων, επίσης, ήταν οι λιγοστοί πιστοί φίλαθλοι του Α.Ο.Κ. που συμπαραστάθηκαν στην προσπάθεια της ομάδας σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι. Στα Γιαννιτσά βρέθηκαν μέλη του Συνδέσμου “Γαλάζιοι Αργοναύτες”, που ταξίδεψαν με λεωφορείο και μέλη της Λέσχης Φιλάλων Καβάλας, που μετακινήθηκαν μεμονωμένα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Άρης Ακροποτάμου-Ορφέας Ελευθερούπολης 2-1, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-1, Άρης Θ.-Εθνικός Νέου Αγιονερίου 3-1, Ηρακλής Αμπελοκήπων-Καμπανιακός 1-1, Δόξα Δράμας-Καστοριά 3-0, Απόλλων Αρναίας-Έβρος Σουφλίου 0-1, Θύελλα Φιλώτα-Πανσερραϊκός 0-2.