Με ποσοστό επιτυχίας στην επίθεση 24,16% (29/120), είναι αδύνατο όχι μόνο να «κοιτάξει στα μάτια» τη 2η ομάδα στη βαθμολογία, αλλά θα έχει σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οποιαδήποτε αντίπαλο. Η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» άργησε να «μπει» στο παιχνίδι κι όταν ισορρόπησε την κατάσταση, δεν μπόρεσε να πάρει τουλάχιστον ένα σετ, διότι οι βασικές επιθετικές αιχμές της βρέθηκαν σε μέτρια αγωνιστική ημέρα. Η Κωνσταντίνα Δασκάλου είχε 10/36, η Σοφία Μαραθοκαμπίτου 5/32, η Νεφέλη Δικαστοπούλου 9/30 και οι δύο κεντρικές, Βασιλική Παπακώστα-Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου, 2/12 τελειωμένες επιθέσεις.

Η «Ελπίς» Αμπελοκήπων δεν πιέστηκε ιδιαίτερα κι έφτασε στη νίκη με 0-3 σετ (22-25, 20-25, 16-25). Στο 1ο σετ είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, ο Α.Ο.Κ. μείωσε 22-23, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να «προσπεράσει». Στο 2ο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως το 18-18. Σ’ εκείνο το σημείο, η «Ελπίς» κέρδισε τρεις συνεχόμενους πόντους (18-21) και με το πλεονέκτημα αυτό κατέκτησε το σετ. Το 3ο σετ δεν αντέχει σε κριτική, αφού εξελίχθηκε σε «μονόλογο» για τη φιλοξενούμενη ομάδα. Η διαφορά στο σκορ μεγάλωνε και ο Δημήτρης Μπαλασάς, ορθώς, έδωσε χρόνο συμμετοχής στις νεαρές παίκτριες του Α.Ο.Κ. (Βάτκαλη, Ντόμι, Γεωργιάδου, Μπαρντακτσιάν, Χότζα).

Η ομάδα του Α.Ο. «Καβάλα» υπέστη την πρώτη ήττα στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» στο τρέχον πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Κάτι που θα γινόταν, θεωρούμε, αφού δεν αντιμετώπισε στα προηγούμενα παιχνίδια τις ομάδες που καταλαμβάνουν τις πέντε πρώτες θέσεις στη βαθμολογία. Ευελπιστούμε ότι στα ερχόμενα παιχνίδια θα είναι πιο αποτελεσματική στην επίθεση, για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Ο Α.Ο.Κ. αντιμετωπίζει, φέτος, ένα αντικειμενικό πρόβλημα. Δεν μπορεί ο προπονητής, να έχει όλες τις παίκτριες μαζί στις προπονήσεις στη διάρκεια της εβδομάδας. Υπάρχουν μαθήτριες και φοιτήτριες, οι οποίες δεν προπονούνται καθημερινά. Οι απουσίες επηρεάζουν την ποιότητα στη δουλειά και κατ’ επέκταση το αγωνιστικό πρόσωπο στα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Αναφέρουμε τον παράγοντα αυτό, όχι ως δικαιολογία, αλλά ως εξήγηση για τις μέτριες εμφανίσεις, όπως αυτές στις δύο τελευταίες αγωνιστικές ημέρες με πιο δυνατές αντιπάλους (Μ.Ε.Ν.Τ., «Ελπίδα» Αμπελοκήπων). Όταν και εάν ξεπεράσει τη συγκεκριμένη δυσκολία, είμαστε σίγουροι ότι θα βάλει υψηλότερο στόχο στο πρωτάθλημα.

Εναντίον της «Ελπίδας», επίσης, είχε: 30/40 στην υποδοχή (πλην των λίμπερο), 25 λάθη (8 στο σέρβις), 7 άσσους και 3 μπλοκ. Αγωνίστηκαν οι: Τσουκαλά (4 πόντοι, 2/5 επίθεση, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δασκάλου (12 πόντοι, 10/36 επίθεση, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γερακίνη (8/10 υποδοχή), Μαραθοκαμπίτου (6 πόντοι, 5/32 επίθεση, 1 άσσος), Δικαστοπούλου (11 πόντοι, 9/30 επίθεση, 2 άσσοι), Παπακώστα (3 πόντοι, 0/9 επίθεση, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αγγελοπούλου (2 πόντοι, 2/3 επίθεση), Βάτκαλη (1 πόντος, 1/8 επίθεση), Γεωργιάδου, Μπαρντακτσιάν, Χότζα, Ντόμι (1/2 υποδοχή).

Στο παιχνίδι, επίσης, έγιναν μερικά «σερί» πόντων, τα οποία πρόσφεραν ωραίο θέαμα στους θεατές.

Στα άλλα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Πρωταθλητές Πεύκων-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-0 σετ (25-13, 25-10, 25-10), Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Α.Σ. Γιάννινα 3-0 σετ (25-18, 25-20, 25-15), Νίκη Αλεξανδρούπολης-Μ.Ε.Ν.Τ. 0-3 σετ (18-25, 17-25, 16-25), Ασκληπιός Τρικάλων-Νέα Γενεά 1-3 σετ (17-25, 25-22, 20-25, 23-25), Ε.Ο. Σταυρούπολης-Ε.Α. Λάρισας 0-3 σετ (23-25, 22-25, 20-25).

Η βαθμολογία είναι η ακόλουθη: Πρωταθλητές Πεύκων 41 (42-6), Ελπίς Αμπελοκήπων 33 (36-13), Μ.Ε.Ν.Τ. 30 (34-13), Ε.Α. Λάρισας 32 (35-13), Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 29 (31-20), Καβάλα 23 (26-25), Νέα Γενεά 20 (24-27), Ε.Ο. Σταυρούπολης 15 (19-33), Α.Σ. Γιάννινα 11 (17-34), Ασκληπιός Τρικάλων 11 (16-34), Νίκη Αλεξανδρούπολης 6 (11-39), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 1 (8-42).

Την ερχόμενη αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Α.Σ. Γιάννινα-Καβάλα, Νέα Γενεά-Ε.Α. Λάρισας, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Ε.Ο. Σταυρούπολης, Μ.Ε.Ν.Τ.-Πρωταθλητές Πεύκων, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Ασκληπιός Τρικάλων, Ελπίς Αμπελοκήπων-Νίκη Αλεξανδρούπολης.