Ο Μάρκο Παβίσεβιτς με τη συμπλήρωση του 20ου λεπτού του παιχνιδιού, με αντίπαλο τον Απόλλωνα Παραλιμνίου το απόγευμα της Κυριακής 30 Οκτωβρίου 2016, άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Καβάλας. Όμως, η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1, με ένα ξαφνικό μακρινό και δυνατό σουτ του Κοσμίδη. Παρά την εδαφική υπεροχή της στο β’ ημίχρονο, η ομάδα της Καβάλας δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ δεν απειλήθηκε η εστία του Νάσου Αθανασίου και έτσι, παρέμεινε το σκορ 1-1. Ήταν η πέμπτη ισοπαλία, σε επτά παιχνίδια του πρωταθλήματος, για τον Α.Ο.Κ. Η ομάδα της Καβάλας άρχισε το παιχνίδι με τους: Αθανασίου, Μπαντάνη, Κυριακίδη, Γιαλούση, Μπάτζιο, Τουμανίδη, Λαδάκη, Μελισσόπουλο, Ζλατκόφσκι, Παβίσεβιτς, Μπρατσιάνι, ενώ αγωνίστηκαν ως αλλαγές οι: Πτηνόπουλος, Παπαδόπουλος, Λίτσκας.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής ημέρας ήταν τα εξής: Απόλλων Παραλιμνίου-Καβάλα 1-1, Νέστος Χρυσούπολης-Νάουσα 1-1, Α.Ο. Καρδίας-Δόξα Δράμας 1-3, Καμπανιακός-Α.Ε. Ποντίων Βατολάκκου 3-0, Εορδαϊκός-Μακεδονικός Φούφα 0-0, Δόξα Προσκυνητών-Αλμωπός Αριδαίας 0-1, Απόλλων Καλαμαριάς-Ορφέας Ξάνθης 0-1.