Ο Π.Α.Σ. Γιάννινα είχε την πίεση, αλλά πήρε τη νίκη επί της Energean Kavala B.C.

0

Η Energean Kavala B.C., δεν εκμεταλλεύτηκε την πίεση που είχε ο γηπεδούχος Π.Α.Σ. Γιάννινα για τη νίκη, που φάνηκε περισσότερο στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού και ηττήθηκε στην όμορφη πόλη της Ηπείρου με σκορ 64-61 (18-18, 23-15, 13-9, 10-19 ανά περίοδο). Η 2η και η 3η περίοδοι του αγώνα καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Στη 2η περίοδο, ο Π.Α.Σ. Γιάννινα προηγήθηκε με διαφορά οκτώ πόντων (41-33), ενώ στην 3η περίοδο, που ήταν η χειρότερη σε παραγωγικότητα για τις δύο ομάδες (σημειώθηκαν μόλις 22 πόντοι!), η γηπεδούχος ομάδα διεύρυνε το προβάδισμα στους δώδεκα πόντους (54-42). Στην 4η περίοδο, η Energean Kavala B.C. προσπάθησε, αλλά δεν έκανε την μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β΄ εθνικής κατηγορίας είναι τα ακόλουθα: Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Ευκαρπία 69-57, Ερμής Λαγκαδά-Φάρσαλα 72-65, Στρατώνι-Κομοτηνή 57-78, Πευκοχώρι-Έσπερος Λαμίας 79-74, Πολύγυρος-Γέφυρα 68-80, Αίας Ευόσμου-Δόξα Λευκάδας 58-61, Χ.Α.Ν.Θ.-Πρωτέας Γρεβενών 77-65.