Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου πήρε πολύτιμο «τρίποντο», ο Νέστος Χρυσούπολης παραχώρησε ισοπαλία στην έδρα του

0

Ο Νέστος Χρυσούπολης και ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου έχουν απόλυτη ανάγκη από βαθμούς, για να βελτιώσουν την θέση τους στην βαθμολογία και να βγούνε από την ζώνη του υποβιβασμού. Η ανάγκη για βαθμούς αυξάνει την θέληση, την δύναμη και το πάθος των ποδοσφαιριστών, κάτι που έπαιξε μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι της ομάδας του Ορφανίου με τον Άρη Αβάτου. Η φιλοξενούμενη ομάδα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο α΄ ημίχρονο, αφού αποβλήθηκε ο Αναστασιάδης, με κόκκινη κάρτα, πριν συμπληρωθούν δεκαπέντε (15) λεπτά παιχνιδιού.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου προηγήθηκε 1-0 με σκόρερ τον Σαλπιγγίδη, αλλά ο Άρης Αβάτου ισοφάρισε γρήγορα με τέρμα που σημείωσε σε βάρος της ομάδας του ο Ονερούκου. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ο νεοαποκτηθείς κεντρικός επιθετικός, Νίκος Βαλαβανόπουλος, σκόραρε το δεύτερο τέρμα και έδωσε την μεγάλη και συγχρόνως πολύτιμη νίκη στον σύλλογο του Ορφανίου.

Ο Νέστος Χρυσούπολης, αν και προηγήθηκε με εύστοχο κτύπημα πέναλτι από τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο, αναδείχτηκε ισόπαλος, με σκορ 1-1, στην έδρα του με αντίπαλο τον Πανδραμαϊκό. Το τέρμα της ισοφάρισης σημείωσε ο Μπερούκας στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής ημέρας στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ΄ εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου είναι τα εξής: Αλεξανδρούπολη-Απόλλων Παραλιμνίου 1-1, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου-Άρης Αβάτου 2-1, Ορφέας Ξάνθης-Θερμαϊκός Θέρμης 1-2, Αναγέννηση Πλαγιάς-Αγροτικός Αστέρας 0-4, Νέστος Χρυσούπολης-Πανδραμαϊκός 1-1. Το παιχνίδι Δόξα Δράμας-Εθνικός Σοχού δεν διεξήχθη.

Η βαθμολογία του ομίλου είναι η ακόλουθη: Αγροτικός Αστέρας 22, Πανδραμαϊκός 20, Άρης Αβάτου 19, Απόλλων Παραλιμνίου 14, Θερμαϊκός Θέρμης 13, Εθνικός Σοχού 13, Αλεξανδρούπολη 13, Αναγέννηση Πλαγιάς 13, Δόξα Δράμας 10, Νέστος Χρυσούπολης 8, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 8, Ορφέας Ξάνθης 6.

Την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2022 θα παίξουν: Άρης Αβάτου-Νέστος Χρυσούπολης, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου-Αλεξανδρούπολη, Εθνικός Σοχού-Ορφέας Ξάνθης, Αγροτικός Αστέρας-Θερμαϊκός Θέρμης, Πανδραμαϊκός-Αναγέννηση Πλαγιάς, Απόλλων Παραλιμνίου-Δόξα Δράμας.