Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης σημείωσε μία ακόμα νίκη και μάλιστα εκτός έδρας, με σκορ 62-68 (19-11, 20-14, 14-23, 9-20 ανά περίοδο) επί του Τρίτωνα, για το πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας καλαθοσφαίρισης ανδρών. Στο α΄ ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 14 πόντων, αλλά στην 3η περίοδο κατάφερε να μειώσει στους 5 (53-48) και με πολύ καλή άμυνα στην 4η περίοδο πήρε το πολύτιμο «διπλό» αποτέλεσμα και βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ του Γ.Σ.Ε. ήταν ο Σταμάτης Μπένας με 21 πόντους (9/9 ελεύθερες βολές, 6/11 σουτ εντός πεδιάς), ενώ αγωνίστηκαν και οι: Μανοΐλοβιτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 τελικές πάσες), Γοργόνης (6 πόντοι), Τσούτσος, Γκέλιος (7 πόντοι), Μοντσενίγος (2 πόντοι), Καραγιώργος, Σταμπουλής (15 πόντοι), Καμπουρίδης (8 ριμπάουντ), Δεληγεώργης (3 πόντοι).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Φίλιππος Βέροιας-Αμύντας 75-57, Ανατόλια-Καρδίτσα 64-74, Κόροιβος Αμαλιάδας-Οίαξ Ναυπλίου 78-84, Παγκράτι-Αγρίνιο 69-71, Δάφνη Δαφνίου-Ολυμπιακός Πειραιώς Β 80-82, Τρίτων-Ελευθερούπολη 62-68, Χαρίλαος Τρικούπης-Απόλλων Πάτρας 88-84 (στην παράταση). Την Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 θα παίξουν: Ψυχικό-Διαγόρας Δρυοπιδέων.

Η βαθμολογία έχει ως εξής: Χαρίλαος Τρικούπης 30, Διαγόρας Δρυοπιδέων 26, Απόλλων Πάτρας 25, Καρδίτσα 24, Ελευθερούπολη 23, Δάφνη Δαφνίου 22, Ψυχικό 22, Οίαξ Ναυπλίου 21, Κόροιβος Αμαλιάδας 21, Αγρίνιο 21, Ολυμπιακός Πειραιώς Β 20, Φίλιππος Βέροιας 20, Ανατόλια 20, Αμύντας 19, Τρίτων 19, Παγκράτι 18.

Την ερχόμενη αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Κόροιβος Αμαλιάδας-Ανατόλια, Παγκράτι-Καρδίτσα, Ψυχικό-Αγρίνιο, Δάφνη Δαφνίου-Διαγόρας Δρυοπιδέων, Τρίτων-Ολυμπιακός Πειραιώς Β, Χαρίλαος Τρικούπης-Ελευθερούπολη, Φίλιππος Βέροιας-Απόλλων Πάτρας, Οίαξ Ναυπλίου-Αμύντας.

Στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης, ο «Αστέρας» Καβάλας νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων τον Α.Ο. «Καβάλα» με σκορ 48-81.