«Φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακούλι!», λέει η λαϊκή ρήση. Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης νίκησε το απόγευμα της Τετάρτης 6 Νοεμβρίου 2019 τον Οίακα Ναυπλίου με σκορ 83-77, στο δεύτερο από τα τρία συνεχόμενα παιχνίδια, που έχει να δώσει μέσα σε διάστημα μιας εβδομάδας εντός έδρας, για το πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας. Το περασμένο Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019 επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας, ενώ το προσεχές Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019, θα υποδεχτεί τον Κόροιβο Αμαλιάδας. Είναι μία ευκαιρία να σημειώσει «μαζεμένες» νίκες, που θα βοηθήσουν στην τόνωση της ψυχολογίας των καλαθοσφαιριστών και, βεβαίως, στη βελτίωση της θέσης του στη βαθμολογία.

Στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Οίακα Ναυπλίου, τα αγωνιστικά «ξεσπάσματα» βοήθησαν να ελέγξει τον ρυθμό και τα εύστοχα μακρινά σουτ, να δημιουργεί διψήφιες διαφορές στο σκορ. Το πιο καθοριστικό «ξέσπασμα» έγινε στην 3η περίοδο, όταν από το 57-54 έκανε «σερί» 8-0 και προηγήθηκε 65-54. Στο διάστημα αυτό, ο Νίκος Τσούτσος σκόραρε τους πέντε από τους οκτώ πόντους, ενώ στην 4η περίοδο σημείωσε ένα σημαντικό τρίποντο, που έκανε το σκορ 75-63. Από εκείνο το σημείο, ωστόσο, η ομάδα του Ναυπλίου πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους και μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (77-73) και δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού 79-75. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με εύστοχες ελεύθερες βολές από τους: Nemanja Manojlovic, Διογένη Γοργόνη και ένα καλάθι, με λέι απ, του Φάνη Κουμπούρα.

Ο Σέρβος γκαρντ του Γ.Σ.Ε. «φλέρταρε» με το double double figure, το οποίο δεν πέτυχε για ένα ριμπάουντ! Σε 36 λεπτά συμμετοχής, τα περισσότερα απ’ όλους τους παίκτες των δύο ομάδων που αγωνίστηκαν, είχε: 18 πόντους (με 4/6 ελεύθερες βολές, 7/16 σουτ εντός πεδιάς), 9 ριμπάουντ, 3 τελικές πάσες, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη. Ο πρώτος σκόρερ, όμως, για την ομάδα της Ελευθερούπολης ήταν ο Κώστας Καμπουρίδης, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο σκοράροντας τους 18 από τους 21 προσωπικούς πόντους. Από την πλευρά του Οίακα Ναυπλίου, με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν οι δύο «παλιές καραβάνες», ο Φάνης Κουμπούρας, που σημείωσε 18 πόντους και είχε 8 τελικές πάσες και ο Stefan Djordjevic, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ. Οι δυο τους πρόσφεραν μερικές ωραίες συνεργασίες στο παιχνίδι, που είναι δείγμα της εμπειρίας τους.

Ο Οίαξ Ναυπλίου επικράτησε στα ριμπάουντ με διαφορά (43 έναντι 31), αλλά είχε χαμηλό ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς (38,23%) και δέκα άστοχες ελεύθερες βολές. Σ’ ένα πιο «κλειστό» παιχνίδι, τα ριμπάουντ και ο αριθμός των κατοχών, θα έπαιζε σαφώς ρόλο στην ανάδειξη της νικήτριας ομάδας. Μέτρια ήταν και τα ποσοστά ευστοχίας του Γ.Σ.Ε., αλλά η διαφορά στα σουτ τριών πόντων (38% η ομάδα της Ελευθερούπολης, 21% η ομάδα του Ναυπλίου) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.

Το σκορ ανά περίοδο του αγώνα ήταν: 21-19, 25-18, 19-17, 18-23 και οι συνθέσεις των δύο ομάδων οι ακόλουθες: