Ο Γυμναστικός Σύλλογος Ελευθερούπολης σημείωσε την πρώτη και συγχρόνως ιστορική νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας, επικρατώντας το απόγευμα του Σαββάτου 2 Νοεμβρίου 2019, εντός έδρας, του Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 77-57 (23-10, 20-15, 16-17, 18-15 ανά περίοδο). Η ομάδα της Ελευθερούπολης εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά των 18 πόντων που πήρε στο α΄ ημίχρονο του παιχνιδιού (43-25), την οποία “προστάτεψε” στις δύο επόμενες περιόδους και πανηγύρισε, δίκαια, τη νίκη. Ο προπονητής, Κυριάκος Παπαδόπουλος, έδωσε χρόνο συμμετοχής στους: Μαραβέγια 3(1 τρ.), Μανοΐλοβιτς 10(1 τρ.), Γοργόνη 16(2 τρ.), Τσούτσο 3(1 τρ.), Γκέλιο, Μοτσενίγο 2, Καραγιώργο, Σταμπουλή 11, Καμπουρίδη 19(2 τρ.), Μπένα 10, Δεληγεώργη 3(1 τρ.), Γεωργούδη.

Τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Ανατόλια-Τρίτων 80-64, Καρδίτσα-Χαρίλαος Τρικούπης 72-83, Αγρίνιο-Φίλιππος Βέροιας 68-42, Διαγόρας Δρυοπιδέων-Οίαξ Ναυπλίου 94-82, Ολυμπιακός Πειραιώς Β-Αμύντας 77-58, Κόροιβος Αμαλιάδας-Ψυχικό 77-86, Παγκράτι-Δάφνη Δαφνίου 76-68.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Απόλλων Πάτρας 9 (4 νίκες-1 ήττα), Αγρίνιο 8 (4-0), Ψυχικό 8 (3-2), Διαγόρας Δρυοπιδέων 8 (4-0), Κόροιβος Αμαλιάδας 7 (2-3), Παγκράτι 7 (2-3), Φίλιππος Βέροιας 6 (1-4), Ανατόλια 6 (2-2), Χαρίλαος Τρικούπης 6 (3-0), Καρδίτσα 5 (2-1), Οίαξ Ναυπλίου 4 (1-2), Αμύντας 4 (0-4), Τρίτων 4 (0-4), Ελευθερούπολη 4 (1-2), Δάφνη Δαφνίου 3 (0-3), Ολυμπιακός Πειραιώς Β 1 (3-1).

Την 6η αγωνιστική ημέρα θα παίξουν: Χαρίλαος Τρικούπης-Ανατόλια, Φίλιππος Βέροιας-Καρδίτσα, Οίαξ Ναυπλίου-Αγρίνιο, Αμύντας-Διαγόρας Δρυοπιδέων, Απόλλων Πάτρας-Ολυμπιακός Πειραιώς Β, Ελευθερούπολη-Κόροιβος Αμαλιάδας, Τρίτων-Παγκράτι, Δάφνη Δαφνίου-Ψυχικό.

Στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, η ομάδα καλαθοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” πέτυχε την 4η νίκη σε έξι παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.), νικώντας το “Ρούπελ” Σιδηροκάστρου με σκορ 77-45 (17-13, 23-19, 18-6, 19-7 ανά περίοδο). Ο Γερασιμίδης, με το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων, έκανε το 17-13 στη λήξη της 1ης περιόδου. Στη 2η περίοδο, ο Α.Ο.Κ. “έχτισε” μία μικρή διαφορά στο σκορ (40-32) έχοντας 5/6 τρίποντα. Στο β΄ ημίχρονο ήταν καλύτερος και στην άμυνα και στην επίθεση, αφού είχε τα στοιχεία που έλειπαν στο α΄ ημίχρονο, δηλαδή συγκέντρωση και διάθεση. Εάν ενισχυθεί φέτος, ή την επόμενη περίοδο, με έναν παίκτη που θα τελειώνει τις φάσεις μέσα στη ρακέτα και θα είναι καλός ριμπάουντερ, θα ανέβει επίπεδο αγωνιστικά. Στο παιχνίδι με το “Ρούπελ”, οι προσπάθειες των παικτών του είχαν καλή ισορροπία: 9/14 ελεύθερες βολές, 22/44 δίποντα, 8/17 τρίποντα, ενώ έπαιξαν όλοι όσοι δηλώθηκαν στο φύλλο αγώνα από τον προπονητή, Νίκο Καλφόπουλο και συγκεκριμένα οι: Γερασιμίδης 16(4 τρίποντα), Καμήλαλης 2, Κοσμίδης 7(1 τρ.), Νικόλα, Τσολάκης 10, Παπουτσής 9, Κυριαζόπουλος 7(1 τρ.), Καρακιλίδης, Παπαδόπουλος 4, Αντωνίου 16(2 τρ.), Χατζηαποστολίδης 6, Χίντρι.