Θα μας επιτρέψουν οι φίλοι της Energean Kavala B.C., να αρχίσουμε από τις γυναίκες της ομάδας πετοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα”, αν και το παιχνίδι τους, με αντίπαλο τη Νίκη Αλεξανδρούπολης, ακολούθησε αυτό που έδωσε η “Ένωση” με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, το απόγευμα του Σαββάτου 8 Δεκεμβρίου 2018 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου”.

Η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Α.Ο.Κ. ηττήθηκε με 2-3 σετ(13-25, 25-21, 12-25, 25-21, 5-15), αλλά κέρδισε έναν πολύτιμο βαθμό και το κυριότερο, φιλάθλους! Ο τρόπος που πανηγύρισαν οι θεατές του παιχνιδιού την κατάκτησητου 4ου σετ, δείχνει πως η ομάδα αυτή άρχισε να “κλέβει την καρδιά” του κοινού, με την προσπάθεια που καταβάλλει να καθιερωθεί στην Α2 εθνική κατηγορία. Θεωρούμε ότι δικαιούται κι ένα μεγαλύτερο μερίδιο στην προβολή από τα Μέσα Ενημέρωσης.

Απέναντι σε μία ομάδα, που είναι αναμφισβήτητα καλύτερη από εκείνη, τη Νίκη Αλεξανδρούπολης, οι παίκτριες του Α.Ο.Κ. έκαναν “κατάθεση ψυχής” και υποχρέωσαν τις φιλοξενούμενες να παίξουν πέντε σετ. Διότι, η εντύπωση που σχηματίσαμε, παρακολουθώντας το παιχνίδι, είναι ότι η Νίκη Αλεξανδρούπολης ήρθε στην Καβάλα… για να πάρει τους τρεις βαθμούς με “συνοπτική διαδικασία”. Η αλλαγή στο “πλάνο” έφερε εκνευρισμό, που φάνηκε από τις αντιδράσεις του προπονητή, των παικτριών, αλλά και των συνοδών της ομάδας. Με πιο χαρακτηριστικό σημείο, την τιμωρία με δύο πόντους πριν αρχίσει το 3ο σετ και την αποβολή από τον πάγκο ενός εκ των συνοδών, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.

Κατά την άποψη μας, η Νίκη Αλεξανδρούπολης είναι μία ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα διεκδικήσει την άνοδο στην Pre League, με αυτά τα μεγάλα διαστήματα “χαλαρότητας” στην απόδοση, που έδειξε στο παιχνίδι με τον Α.Ο.Κ.

Η δύναμη της είναι στη μπροστινή ζώνη. Διαθέτει δύο ισάξιες πασαδόρους, καλές κεντρικές και ακόμα καλύτερες ακραίες. Είναι μία ομάδα που διατηρεί ένα “κορμό” έμπειρων παικτριών και κάθε έτος κάνει στοχευμένες προσθήκες στο έμψυχο δυναμικό. Υπερτερεί στη συνοχή του Α.Ο.Κ., που βρίσκεται στο στάδιο του “χτισίματος” ενός συνόλου, με αρκετές νεαρές παίκτριες και με βασικά “στηρίγματα” στην επίθεση, την Ελένη Κλίκη και την Γεωργία Τσιούλκα. Προς το παρόν, το επιθετικό παιχνίδι του εξαρτάται, σε μεγάλο βαθμό, από τις δύο αυτές παίκτριες. Στα προηγούμενα παιχνίδια ξεχώρισε, επίσης, η Ιωάννα Ευθυκράτη, η οποία επιχειρεί, φέτος, να επανέλθει αγωνιστικά, μετά τον τραυματισμό που την κράτησε εκτός δράσης όλη την περασμένη περίοδο. Εναντίον της Νίκης Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση η Νεφέλη Δικαστοπούλου, η οποία έπαιξε και για την Ελένη Κλίκη, που είχε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι. Η Νεφέλη ήταν συγκινητική! Με λιγότερα λάθη στην υποδοχή, με αυτοθυσία στην άμυνα, πρόσφερε λύσεις και στην επίθεση, κερδίζοντας σημαντικούς πόντους από τη ζώνη 4.

Ιδιαίτερη αναφορά θα κάνουμε, ακόμα, στο πολύ καλά “διαβασμένο” μπλοκ του Α.Ο.Κ., που σταμάτησε αρκετές φορές την “ορμή” των ακραίων παικτριών της Νίκης Αλεξανδρούπολης. Σε δέκα περιπτώσεις, μάλιστα, η αποτελεσματικότητά του έφερε ισάριθμους πόντους.

Από κει και πέρα, ο Α.Ο.Κ. βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (0-1 και 1-2 σετ), αλλά ισοφάρισε ισάριθμες. Στο 5ο σετ, απλά, δεν είχε άλλο “καύσιμο στο ρεζερβουάρ”, για να πετύχει την μεγάλη ανατροπή. Ωστόσο, η κατάκτηση του βαθμού είναι σημαντική, αφού ακολουθεί το ρεπό στον α΄ γύρο του πρωταθλήματος. Αγωνίστηκαν οι: Κλίκη, Τσιούλκα (13 πόντοι), Δικαστοπούλου (8 πόντοι), Μπαρή (6 πόντοι), Γερακίνη (λίμπερο), Νικολάου (5 πόντοι), Ευθυκράτη (5 πόντοι), Βαλιδάκη (7 πόντοι), Παπακώστα (1 πόντος), Αναγνώστου, Αγγελοπούλου, Χατζή.

Στα άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Γ.Σ. Δράμας-Α.Σ.Γιάννενα 0-3 σετ (20-25, 16-25, 20-25), Πρωταθλητές Πεύκων-Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 3-0 σετ (25-18, 25-13, 25-18), Ναύαρχος Βότσης-Ε.Ο. Σταυρούπολης 3-0 σετ (25-20, 25-13, 25-23), Ασκληπιός Τρικάλων-Ένωση Ελασσόνας 2-3 σετ (25-11, 25-23, 25-27, 13-25, 8-15). Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 με το παιχνίδι: Ελπίς Αμπελοκήπων-Νέα Γενεά.

Η Energean Kavala B.C. “έπεσε μαχόμενη”, με αντίπαλο τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, που είχε τον έλεγχο από την έναρξη έως και τη λήξη του παιχνιδιού. Με εξαίρεση την 1η περίοδο, το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε πολύ ισορροπημένο. Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των παικτών της Καβαλιώτικης ομάδας να πλησιάσουν, κάτι που κατάφεραν δύο-τρεις φορές στην 3η και στην 4η περίοδο. Η τελευταία φορά, αν θυμόμαστε σωστά, ήταν στην 4η περίοδο, όταν ο Γιάννης Προδρόμου έχασε λέι απ, ενώ το σκορ ήταν 61-66 και στον αιφνιδιασμό, ο Γιάννης Αθανασούλας έκανε το 61-68. Από εκείνο το σημείο, η φιλοξενούμενη ομάδα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και νίκησε 69-79 (15-25, 22-20, 19-19, 13-15 το σκορ ανά περίοδο). Ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης είχε 5/7 αιφνιδιασμούς, ενώ η Energean Kavala B.C. 0/2! Είναι ένα στατιστικό στοιχείο, το οποίο, σε συνδυασμό με τα ριμπάουντ (36-32 υπέρ του “Ηρακλή”), δείχνει πόσο καλά έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Επίσης, ο “Ηρακλής” εξουδετέρωσε τον Ματ Γκαμπερόνι, ο οποίος είχε 1/6 σουτ εντός πεδιάς. Η εντολή του Κώστα Μέξα, προπονητή του “Ηρακλή”, ήταν να γίνεται “παγίδα” στον Γάλλο σέντερ στο low post, ώστε να αναγκάζεται να πασάρει την μπάλα προς την αδύνατη πλευρά.

Στο α΄ ημίχρονο κρατούσαν την Energean Kavala B.C. κοντά στο σκορ, ο Νίκος Χουχούμης και ο Αλέξανδρος Σταματογιάννης. Ο πρώτος είχε 12 πόντους, με 8/8 ελεύθερες βολές και 2/3 σουτ εντός πεδιάς, ενώ ο δεύτερος 10 πόντους, με 4/5 σουτ εντός πεδιάς και δύο επιθετικά ριμπάουντ.

Στο β΄ ημίχρονο, τη “σκυτάλη” πήραν ο Ετινόσα Ερεβμπενάζιε και ο Γιάννης Προδρόμου, όμως ο Ν. Χουχούμης κουράστηκε και ο Αλ. Σταματογιάννης αγωνίστηκε ελάχιστα λεπτά. Να σημειώσουμε, ακόμα, τη χαμηλή επίδοσητης Energean Kavala B.C. στις τελικές πάσες (σ.σ.μόλις τρεις σε όλο το παιχνίδι!), που μαζίμε την έλλειψη του εύκολου καλαθιού στο “ανοιχτό γήπεδο” και το επιθετικό “μπλοκάρισμα” του Μ. Γκαμπερόνι, έκαναν την επιθετική λειτουργία της μονοδιάστατη. Έτσι εξηγούνται οι λιγότεροι από εβδομήντα πόντοι, με τα μέτρια ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων (38%) και τριών πόντων (30%). Οι συνθέσεις των δύο ομάδων ήταν οι ακόλουθες:

Energean Kavala B.C.

Ερεβμπενάζιε 14(1τρίποντο), Χουχούμης 20(2 τρ.), Παπαζούδης, Ναούμης 3(1 τρ.), Προδρόμου 14, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης, Σκλήβας 2, Παππάς 3(1 τρ.), Σταματογιάννης 10(2 τρ.), Γκαμπερόνι 3.

Ηρακλής Θεσσαλονίκης

Αγγελακόπουλος 8(1 τρ.), Αθανασούλας 6, Σοκ 14(4 τρ.), Ρουτκάουσκας18(8 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 11(2 τρ.), Κακαρούδης 13, Αποστολίδης, Μπένας, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 6(2 τρ.), Τζουγκαράκης 3.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ευρώπη Πευκοχωρίου-Αμύντας 69-65, Καστοριά-Εθνικός Πειραιώς 91-70, Μαρούσι-Καρδίτσα 84-81, Ερμής Αγιάς-Κόροιβος Αμαλιάδας 99-97 (στην παράταση), Χαρίλαος Τρικούπης-Διαγόρας Δρυοπιδέων 66-71, Ιωνικός Νίκαιας-Ιπποκράτης Κω 114-64, Απόλλων Πάτρας-Ψυχικό 64-65.