Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των ομάδων ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” και του Βύρωνα Καβάλας, στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 4 Αυγούστου 2018 στο γήπεδο Κοκκινοχώματος, ήταν στις επιλογές ποδοσφαιριστών που διαθέτουν οι δύο προπονητές. Ο Παύλος Δερμιτζάκης χρησιμοποίησε δύο διαφορετικές 11άδες σε κάθε ημίχρονο για τον Α.Ο.Κ., που ικανοποίησε στο πρώτο αγωνιστικό “τεστ” της περιόδου προετοιμασίας. Το “φτωχό” 1-0 του α΄ ημιχρόνου, με ένα ασύλληπτο σουτ του αρχηγού, Γρηγόρη Παπαδόπουλου, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, έγινε 6-0 στο β΄ ημίχρονο, με τρία ακόμα τέρματα από τον Σβεν Γιαϊτσίνοβιτς, ένα του Ιορδάνη Αδαμάκη και ένα του Χρήστου Ντουρτμέ.

Στο α΄ 45λεπτο, ο Α.Ο.Κ. είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο του έλλειπε η ταχύτητα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Προηγήθηκε στο σκορ με το απευθείας κτύπημα φάουλ του Γρ. Παπαδόπουλου, στο 16ο λεπτό, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Βύρωνα, ενώ στο 24ο λεπτό ο Στέφανος Χατζηκυριακού είχε σουτ στη οριζόντια δοκό της εστίας.

Η 11άδα των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν στο β΄ ημίχρονο, μεταξύ αυτών αρκετοί από τους νεαρούς που διακρίθηκαν στις διοργανώσεις της προηγούμενης περιόδου (πρωτάθλημα Γ΄ εθνικής κατηγορίας, κύπελλο ερασιτεχνών Ελλάδας), έδειξε περισσότερη “φρεσκάδα” και αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Μέσα σε διάστημα είκοσι λεπτών, ο Α.Ο.Κ. σκόραρε τρεις φορές με σκόρερ τον Σ. Γιαϊτσίνοβιτς (δύο τέρματα) και τον Ι. Αδαμάκη, ανεβάζοντας τον δείκτη στο 4-0. Το 2-0 έγινε με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κροάτη ακραίου επιθετικού, ο οποίος αγωνίζεται στη δεξιά πτέρυγα αν και αριστεροπόδαρος, ενώ ο ίδιος έκανε το 3-0 με ωραίο μακρινό σουτ, που έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Βύρωνα.

Το 4-0 διαμόρφωσε ο Ι. Αδαμάκης, με ψύχραιμο ψηλοκρεμαστό πλασέ, από πλάγια θέση εντός της μεγάλης περιοχής.

Ο Σ. Γιαϊτσίνοβιτς, στο 82ο λεπτό, κέρδισε το “ριμπάουντ” και με νέο σουτ με το αριστερό πόδι σημείωσε το 5ο τέρμα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ 6-0 ο Χρ. Ντουρτμές, ο οποίος σούταρε δυνατά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού κτύπησε στο σώμα αμυνόμενου ποδοσφαιριστή του Βύρωνα.

Ο Α.Ο.Κ. έπαιξε σε όλο το πλάτος και μήκος του γηπέδου, με συχνές μακρινές μεταβιβάσεις από την μία πλευρά στην απέναντι, με στόχο να επιτεθεί προς την αντίπαλη περιοχή έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο β΄ ημίχρονο είχε περισσότερη ταχύτητα στο παιχνίδι του, χάρη στους ταχείς και με καλή τεχνική κατάρτιση ακραίους παίκτες του (Στέλιο Μπλιο, Σ. Γιαϊτσίνοβιτς στη δεξιά πτέρυγα, Οδυσσέα Λυμπεράκη, Χρ. Ντουρτμέ στην αριστερή πτέρυγα), ενώ στην μεσαία γραμμή “δέσποζε” ο Βασίλης Γαβριηλίδης, που αγωνίστηκε λες και δεν πέρασε μία ημέρα μακριά από την Καβάλα. Κατά την άποψη μας, η μεσαία γραμμή θα είναι το “ατού” του Α.Ο.Κ., φέτος, αφού διαθέτει ποιοτικούς και έμπειρους μέσους.

Να σημειώσουμε, ακόμα, ότι το παιχνίδι δόθηκε πριν ο Α.Ο.Κ. συμπληρώσει μία πλήρη εβδομάδα προετοιμασίας, ενώ τις τελευταίες ημέρες έγιναν κι άλλες προσθήκες ποδοσφαιριστών. Το ερχόμενο Σάββατο 11 Αυγούστου 2018, ο Α.Ο.Κ. θα δώσει το πρώτο επίσημο παιχνίδι της περιόδου 2018-2019, με αντίπαλο τον Κεραυνό Πέρνης, για τη νέα διοργάνωση της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, το super cup, μεταξύ της πρωταθλήτριας και της κυπελλούχου ομάδας. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο δημοτικό στάδιο “Ανθή Καραγιάννη” με ώρα έναρξης 8μ.μ.