O A.O.K. είχε τριπλό match point, για να χρησιμοποιήσουμε έναν όρο της αντισφαίρισης που βρίσκεται στην επικαιρότητα λόγω των επιτυχιών του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη στο Παρίσι, στο τουρνουά Ρολάν Γκαρός, για να κατακτήσει την 1η θέση στον βόρειο όμιλο του πρωταθλήματος της Football League και να στεφθεί πρωταθλητής. Το πρώτο από τα τρία match point το “σπατάλησε” στην Βέροια, το Σάββατο 12 Ιουνίου 2021, αφού ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με σκορ 2-0.

Η γηπεδούχος ομάδα σκόραρε δύο φορές στο β΄ ημίχρονο και κράτησε ανέπαφη την εστία της, παρά τις εννέα (9) τελικές προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Α.Ο.Κ. Το 1-0 έκανε ο πρώτος σκόρερ του ομίλου, Λουκίνας, στο 52ο λεπτό και μερικά λεπτά αργότερα, στο 57ο λεπτό, ο Πασάς βρήκε την άμυνα του Α.Ο.Κ. απροετοίμαστη για δεύτερη φορά και με δυνατό μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Και τα δύο τέρματα ήταν πραγματικά ωραία, το πρώτο σε δημιουργία και το δεύτερο σε εκτέλεση.

Παρά την νίκη, η ομάδα της Βέροιας παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας και η κατάκτηση της κορυφής δεν εξαρτάται (μόνο) από εκείνη. Ο Α.Ο.Κ. έχει δύο ακόμα match point, δύο παιχνίδια δηλαδή, για να πετύχει τον στόχο, που δεν είναι άλλος από την ανάδειξή του ως πρωταθλητής του βορείου ομίλου. Εξακολουθούμε να είμαστε ικανοποιημένοι με την αγωνιστική εικόνα που παρουσιάζει, έχουμε εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές και στον προπονητή, αλλά κυρίως είμαστε χαρούμενοι με την υγεία που βγάζει η ομάδα και το ήθος που διακρίνει την προσπάθεια. Φάνηκε, άλλη μια φορά, από τις δηλώσεις που έγιναν μετά την λήξη του αγώνα στην Βέροια. Ούτε ο Κώστας Ανυφαντάκης, ούτε ο Άρης Κόκκορης, βρήκαν δικαιολογία για την ήττα, αλλά αναφέρθηκαν στην προσήλωση στον στόχο. “Ήρθαμε για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να ετοιμαστούμε για το επόμενο. Θέλουμε να υπερασπιστούμε το βαθμολογικό προβάδισμα που έχουμε”, δήλωσε ο Κ. Ανυφαντάκης, ενώ ο Α. Κόκκορης πρόσθεσε πως προέχει η υγεία των ποδοσφαιριστών, για να τελειώσει η περίεργη περίοδος χωρίς δυσάρεστο περιστατικό. Δεν μίλησαν για την απώλεια του πέναλτι στην αρχή του αγώνα, στο 8ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Α. Κόκκορης, με ωραία προσποίηση και εκτέλεσε ο Νίκος Βαλαβανόπουλος στην δεξιά κάθετη δοκό. Ήταν το τέταρτο, αν δεν κάνουμε λάθος, χαμένο πέναλτι στο πρωτάθλημα. Το αξιοσημείωτο είναι, πως αστόχησαν τέσσερις διαφορετικοί ποδοσφαιριστές (Κόκκορης, Ορφανίδης, Κολλάς, Βαλαβανόπουλος)!

Ο Α.Ο.Κ. έπαιξε για να κερδίσει στην Βέροια. Το μαρτυρούν οι δώδεκα τελικές προσπάθειες και το 65% στην κατοχή της μπάλας. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο αποτελεσματική και τυχερή, αλλά σε καμία περίπτωση καλύτερη εντός του αγωνιστικού χώρου. Για τον Α.Ο.Κ. έπαιξαν οι: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης, Ορφανίδης, Αδαμάκης, Βαλαβανόπουλος, Κόκκορης (Κολλάς, Γιαλαμούδης, Παπαδόπουλος).

Αρνητική εντύπωση μας προκάλεσε η άρνηση του Καβαλιώτη προπονητή της ομάδας της Βέροιας, Παύλου Δερμιτζάκη, να κάνει δήλωση στον τηλεοπτικό σταθμό ΕΡΤ 3, που μετέδωσε ζωντανά τον αγώνα. Στο προηγούμενο παιχνίδι στην Ηγουμενίτσα, που έληξε με ήττα της ομάδας του από τον Θεσπρωτό, ήταν λαλίστατος και αναλυτικός. Δεν είχε να σχολιάσει κάτι για την μεγάλη νίκη επί του Α.Ο.Κ., με την οποία η Βέροια μείωσε στον ένα βαθμό από την κορυφή της βαθμολογίας;

5 ΣΧΟΛΙΑ

1. Η νικη της βασιλισσας ηταν πολυ δικαιη!στο Α ημιχ.η καβαλα ηταν καλυτερη αλλα στο Β η βεροια κυριαρχησε!βασιλισσα ζουμε στην Α να σε δουμε!!!

• Η νίκη της ομάδας της Βέροιας δεν αμφισβητείται. Ωστόσο, στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού δεν ήταν κυρίαρχη. Ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα και μάλιστα το δεύτερο τέρμα ακολούθησε την επίτευξη του πρώτου έπειτα από μερικά λεπτά. Στην συνέχεια, η γηπεδούχος ομάδα διαχειρίστηκε πολύ καλά το σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Ο Α.Ο.Κ. ανέβηκε στο γήπεδο, ανοίχτηκε περισσότερο, για να μειώσει και στις περιπτώσεις αυτές, η ομάδα που έχει την κατοχή της μπάλας και πιέζει για να σκοράρει, είναι εκτεθειμένη αμυντικά. Η ομάδα της Καβάλας έφτασε σε τελικές προσπάθειες, κέρδισε κόρνερ, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία ευκαιρία. Ευχόμαστε στην ομάδα της Βέροιας να ανέλθει στην Α΄ εθνική κατηγορία, όπως και στον Α.Ο.Κ., που είναι εξίσου ιστορικός σύλλογος. Και τα τελευταία έτη, κάνει μία προσπάθεια με νεαρούς στην ηλικία Έλληνες ποδοσφαιριστές, που ως επί το πλείστον κατάγονται από την περιοχή.

2. Δεν αρνήθηκε να κάνει δηλώσεις ο Παύλος Δερμιτζάκης. Καθυστέρησε να πάει. Δηλώσεις στην ΕΡΤ3 έγιναν. Δηλώσεις υπάρχουν και στα τοπικά ΜΜΕ και των δύο τεχνικών.

• Δηλώσεις ζωντανά, αμέσως μετά την λήξη του αγώνα, έγιναν από δύο ποδοσφαιριστές της Βέροιας, τον προπονητή του Α.Ο. “Καβάλα” και τον ποδοσφαιριστή Άρη Κόκκορη.

• Το ότι δεν μεταδόθηκαν ζωντανά δεν σημαίνει ότι δεν έγιναν. Ούτε ότι αρνήθηκε. Οι δηλώσεις έγιναν, αλλά επειδή άργησε να πάει, δεν μεταδόθηκαν ζωντανά. Ευχαριστώ για την φιλοξενία του σχολίου μου.