Ένα παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ και πέντε τέρματα παρακολούθησαν οι θεατές το απόγευμα της Κυριακής 10 Νοεμβρίου 2019 στο “Βουζουνεράκειο” γήπεδο της Ιεράπετρας, μεταξύ του γηπεδούχου Ο.Φ.Ι. και του Α.Ο. “Καβάλα”. Νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα της Κρήτης με σκορ 3-2 καταφέρνοντας να σκοράρει δύο φορές στο β΄ ημίχρονο, ενώ βρέθηκε πίσω στο α΄ 45λεπτο με 1-2.

Ο Ο.Φ. Ιεράπετρας προηγήθηκε 1-0 στο 15ο λεπτό, αλλά ο Α.Ο.Κ. ισοφάρισε στο 20ο λεπτό με τον Άγγελο Χαντί κι έπειτα από εννέα λεπτά έκανε το 1-2 με σκόρερ τον Γιαν Βόσαλικ. Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, στο 48ο λεπτό, η γηπεδούχος ομάδα ισοφάρισε 2-2 κι αυτό το τέρμα αποδείχτηκε σημαντικό για την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών της, που πήραν τη νίκη στο 79ο λεπτό με σκόρερ τον Εμιλιάνο Σέχου, ο οποίος αγωνίστηκε στο παρελθόν στον Α.Ο.Κ.

Έτσι, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας βρέθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας (Football League). Το παιχνίδι διεξήχθη με πολλούς θεατές, μεταξύ αυτών και λιγοστοί φίλαθλοι του Α.Ο.Κ., που έτυχαν πολύ καλής φιλοξενίας από τους φίλους του τοπικού συλλόγου.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής ημέρας είναι τα ακόλουθα: Ο.Φ. Ιεράπετρας-Καβάλα 3-2, Τρίκαλα-Βέροια 2-1, Ολυμπιακός Βόλου-Ιάλυσος Ρόδου 2-0, Διαγόρας Ρόδου-Νίκη Βόλου 1-1, Αιγάλεω-Ιωνικός Νίκαιας 1-2, Τρίγλια-Καλαμάτα 1-0, Θεσπρωτός-Ασπρόπυργος 1-0.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Ο.Φ. Ιεράπετρας 14, Ιωνικός Νίκαιας 13, Τρίκαλα 13, Ολυμπιακός Βόλου 12, Καβάλα 11, Βέροια 11, Διαγόρας Ρόδου 10, Καλαμάτα 10, Αιγάλεω 8, Ασπρόπυργος 7, Θεσπρωτός 7, Τρίγλια 6, Νίκη Βόλου 5, Ιάλυσος Ρόδου 5.