Στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, ο Α.Ο.Κ. μετέτρεψε το φτωχό σε θέαμα και χωρίς τέρματα α΄ ημίχρονο, με αντίπαλο την ομάδα του Πιερικού Κατερίνης, σε μία δίκαιη και άνετη νίκη με σκορ 3-0. Στο α΄ ημίχρονο, οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις και στην τελική προσπάθεια. Ο Πιερικός πίεσε στην μεσαία γραμμή, δεν επέτρεψε στον Α.Ο.Κ. να κρατήσει την μπάλα και ήταν «απειλητικός» με μακρινά σουτ, τα οποία είτε δεν βρήκαν τον στόχο (σ.σ. την εστία), είτε εξουδετέρωσε, χωρίς πρόβλημα, ο τερματοφύλακας του Α.Ο.Κ., Ηλίας Κυρίτσης. Το κυρίαρχο στοιχείο στο πρώτο 45λεπτο, επομένως, ήταν η νευρικότητα.

Με την πρώτη «διορθωτική» κίνηση, ο προπονητής της Καβάλας, Κώστας Ανυφαντάκης, βοήθησε την ομάδα να πετύχει δύο γρήγορα τέρματα. Αναφερόμαστε στην αντικατάσταση του ακραίου επιθετικού, Λευτέρη Παπαδόπουλου, με τον Ιορδάνη Αδαμάκη, ο οποίος στην πρώτη ευκαιρία μέσα στην περιοχή του Πιερικού, στο 46ο λεπτό, από κοντά με διπλή ενέργεια έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, στο 48ο λεπτό, ο Απόστολος Στίκας πήδηξε ψηλά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφού χτύπησε στην οριζόντιο δοκό και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Α.Ο.Κ.

Τα τέρματα αυτά έδωσαν ψυχολογική ώθηση και, κυρίως, ηρεμία στο παιχνίδι της Καβάλας και μετά την αποβολή του ποδοσφαιριστή του Πιερικού, Θωμά Γιαλαμίδη, είχε τον πλήρη έλεγχο. Γύρω στο 85ο λεπτό, ο Ιορδάνης Αδαμάκης, που ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, σκόραρε για δεύτερη φορά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-0. Η αγωνιστική εικόνα του Α.Ο.Κ. στο β΄ ημίχρονο ήταν σαφώς βελτιωμένη και σημείωσε μία ακόμα καθαρή νίκη στο πρωτάθλημα της Football League και την δεύτερη στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη».

Εναντίον του Πιερικού αγωνίστηκαν οι: Κυρίτσης, Στίκας, Παντεκίδης, Κολλαράς, Καζαντζίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης, Ορφανίδης, Κόκκορης, Παπαδόπουλος, Βαλαβανόπουλος και ως αλλαγές οι: Αδαμάκης, Κέρθι, Μελισσόπουλος, Γεωργακόπουλος και ο νεαρός Κυριάκος Βακιρτζής (σ.σ. στην πρώτη εμφάνισή του με την φανέλα του Α.Ο.Κ., συνεχίζοντας την οικογενειακή παράδοση του πατέρα του, Σταύρου κα του θείου του, Κωνσταντίνου).