Η αποστολή της ομάδας γυναικών πετοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» ήταν δύσκολη εκ προοιμίου στην Αλεξανδρούπολη και αποδείχτηκε στην διάρκεια του παιχνιδιού της 1ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας, με αντίπαλο την «Νίκη» Αλεξανδρούπολης. Ωστόσο, οι παίκτριες της ομάδας του Α.Ο.Κ. ήταν αποφασισμένες να διεκδικήσουν την νίκη και την πήραν με 3-2 σετ. Η αποφασιστικότητά τους φάνηκε στο 1ο σετ, το οποίο κέρδισαν έπειτα από σκληρή μάχη με σκορ 33-31! Στην συνέχεια και παρά την αντίδραση της «Νίκης», που ισοφάρισε δύο φορές το παιχνίδι, είχαν το ψυχικό απόθεμα στο 5ο σετ, το οποίο πήραν με σκορ 15-10. Το παιχνίδι αυτό μπορεί να γίνει «οδηγός» για την συνέχεια του πρωταθλήματος, που αναμένεται εξίσου δύσκολη, αφού έδωσε αυτοπεποίθηση στις νεαρές, κυρίως, παίκτριες του Α.Ο.Κ.

Την 1η αγωνιστική ημέρα στους δύο ομίλους της β΄ ζώνης του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Νίκη Αλεξανδρούπολης-Καβάλα 2-3 σετ (31-33, 25-17, 13-25, 25-18, 10-15), Νέα Γενεά-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-0 σετ (25-21, 25-13, 25-22), Ελπίς Αμπελοκήπων-Γαία Δράμας 3-0 σετ (25-15, 25-14, 25-14), ρεπό: Ίκαρος Έδεσσας.

2ος όμιλος

Ασκληπιός Τρικάλων-Σταυρούπολη 1-3 σετ (17-25, 21-25, 25-20, 18-25), Αργώ Βόλου-Πρέβεζα 1-3 σετ (11-25, 25-21, 24-26, 10-25), Γιάννενα-Ε.Α. Λάρισας 2-3 σετ (25-22, 18-25, 25-14, 24-26, 9-15), Ηρακλής Γέφυρας-Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 3-2 σετ  (25-23, 25-19, 23-25, 12-25, 17-15).

Την 2η αγωνιστική ημέρα (Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια:

1ος όμιλος

Καβάλα-Νέα Γενεά, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Ελπίς Αμπελοκήπων, Ίκαρος Έδεσσας-Γαία Δράμας, ρεπό: Νίκη Αλεξανδρούπολης.

2ος όμιλος

Ηρακλής Γέφυρας-Ασκληπιός Τρικάλων, Σταυρούπολη-Αργώ Βόλου, Πρέβεζα-Γιάννενα, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Ε.Α. Λάρισας.

Οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους είναι οι εξής:

1ος όμιλος

Νέα Γενεά 3, Ελπίς Αμπελοκήπων 3, Καβάλα 2, Νίκη Αλεξανδρούπολης 1, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 0, Γαία Δάμας 0, Ίκαρος Έδεσσας 0.