Η (αναγκαστική) απουσία του αρχηγού, Βασίλη Γαβριηλίδη, από το παιχνίδι της ομάδας ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» με αντίπαλο την Ένωση Ασπροπύργου, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 18 Ιανουαρίου 2020 στο δημοτικό στάδιο «Ανθή Καραγιάννη», ήταν αισθητή στη μεσαία γραμμή. Η ομάδα της Καβάλας έχασε αρκετές «μάχες» και έκανε λάθη στον νευραλγικό αυτό χώρο του γηπέδου, τα οποία, ευτυχώς, δεν εκμεταλλεύτηκε η φιλοξενούμενη ομάδα για να σκοράρει. Όμως και ο Α.Ο.Κ., παρά την προσπάθεια που κατέβαλε στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, δεν μπόρεσε να σημειώσει τέρμα. Έτσι, παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην ομάδα του Ασπρόπυργου. Ήταν το έβδομο παιχνίδι που τελείωσε χωρίς τέρματα για τον Α.Ο.Κ. (το 3ο στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη») στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας (Football League). Σ’ αυτό συνετέλεσε και η πολύ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδας, Παναγιώτη Γκίνη, ο οποίος πραγματοποίησε μερικές δύσκολες και «σωτήριες» αποκρούσεις. Αξίζει να σημειώσουμε ότι, ο Α.Ο.Κ. έχει δύο νίκες (με Ολυμπιακό Βόλου και Τρίγλια) και τέσσερις ισοπαλίες χωρίς τέρματα(!) στις έξι τελευταίες αγωνιστικές ημέρες του πρωταθλήματος.

Εναντίον του Ασπρόπυργου παρατάχθηκε με τους: Δήμιζα, Μαϊδανό, Καζαντζίδη, Κουτσούμπα, Παπαστεριανό, Κέρθι, Θωμαΐδη, Μελισσόπουλο, Βασίλη Παπαδόπουλο, Μαρκόπουλο, Ορφανίδη, ενώ στο β΄ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καθάριος, Οκάν.

Το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 διεξήχθησαν ακόμα τα παιχνίδια: Ιάλυσος Ρόδου-Αιγάλεω 1-0, Ο.Φ. Ιεράπετρας-Ιωνικός Νίκαιας 0-0. Η 16η αγωνιστική ημέρα θα ολοκληρωθεί με τα παιχνίδια της Κυριακής 19 Ιανουαρίου 2020: Θεσπρωτός-Διαγόρας Ρόδου, Καλαμάτα-Νίκη Βόλου, Ολυμπιακός Βόλου-Τρίκαλα, Τρίγλια-Βέροια.