Το μόνο θετικό που κράτησε η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” από το παιχνίδι με αντίπαλο τον Ορφέα Ξάνθης, το απόγευμα της Κυριακής 17 Φεβρουαρίου 2019, είναι η εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-2. Μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, με υποδειγματική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο, η ομάδα της Καβάλας έπαιξε μόνο για να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Στο “περίεργο” α΄ ημίχρονο, ο Α.Ο.Κ. προηγήθηκε 0-1, με έξυπνο πλασέ του Κώστα Μαρκόπουλου (σ.σ. έπειτα από μακρινή μεταβίβαση του Δημήτρη Τόσκα), θα μπορούσε να σκοράρει μία ακόμα φορά, είτε με τον Σβεν Γιαϊτσίνοβιτς, είτε με τον Αλέξη Ζέρη (σ.σ. και στις δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας του “Ορφέα” ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε τα σουτ), δέχτηκε την ισοφάριση 1-1, μετά το διπλό λάθος του Δ. Τόσκα, που δεν επέστρεψε σωστά την μπάλα στον Γιώργο Δήμιζα και του τερματοφύλακα του Α.Ο.Κ., που δεν την απομάκρυνε, με αποτέλεσμα να την κλέψει ποδοσφαιριστής της γηπεδούχου ομάδας και να τη στείλει στα δίχτυα της κενής εστίας, ενώ θα βρισκόταν πίσω στο σκορ από πανομοιότυπη φάση, μερικά λεπτά αργότερα, αλλά ο επιτιθέμενος παίκτης της ομάδας της Ξάνθης πλάσαρε άουτ!

Δεν έτυχε να δούμε σε προηγούμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος την αμυντική γραμμή του Α.Ο.Κ., να υποπίπτει σε διαδοχικά σοβαρά λάθη εντός χρονικού διαστήματος μερικών λεπτών. Η επίτευξη του δεύτερου τέρματος στην αρχή του β΄ ημιχρόνου, στο 10ο λεπτό, βοήθησε ψυχολογικά την ομάδα της Καβάλας, που ήταν επηρεασμένη από τον τρόπο που δέχτηκε το τέρμα της ισοφάρισης και την επόμενη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Ορφέα Ξάνθης να προηγηθεί στο σκορ. Το φάουλ δόθηκε σε πολύ καλό σημείο, λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και πλάγια αριστερά. Ο Γρ. Παπαδόπουλος, που έχει καλά χτυπήματα στις “στημένες” φάσεις, με “ζυγισμένο” σουτ, έστειλε την μπάλα πάνω από το “τείχος” των ποδοσφαιριστών του “Ορφέα” και στην πλευρά της εστίας που δεν φύλασσε ο τερματοφύλακας.

Μετά το 1-2 και έως τη λήξη, το παιχνίδι έγινε δυνατό, με αρκετές προσωπικές “μονομαχίες” ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, αλλά άτεχνο και χωρίς την κλασική ευκαιρία. Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να κλείσει τον Α.Ο.Κ. στα “καρέ” του, αλλά δεν βρήκε τρόπο να σημειώσει και δεύτερο τέρμα. Ο Παύλος Δερμιτζάκης, προπονητής του Α.Ο.Κ., προσπάθησε με τις τέσσερις αλλαγές παικτών, να “θωρακίσει” την ομάδα μεσοαμυντικά και να εκμεταλλευτεί τυχόν αντεπίθεση, για να σκοράρει 3ο τέρμα. Χρησιμοποιήθηκαν οι: Τσούτσης, Κέρθι, Μπλιος, Βαλαβανόπουλος, στις θέσεις των: Γιαϊτσίνοβιτς, Γεμιστού, Παπαδόπουλου, Θωμαΐδη, ενώ αγωνίστηκαν ακόμα οι: Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Τουμανίδης, Τόσκας, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος.

Στα άλλα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Νέστος Χρυσούπολης-Κεραυνός Πέρνης 1-0, Καλαμπάκι-Αετός Οφρυνίου 3-0, Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Εθνικός Σιδηροκάστρου 1-0, Ασπίς Ξάνθης-Π.Α.Ο. Κοσμίου 0-2, Πανσερραϊκός-Άρης Αβάτου 2-1, Απόλλων Παραλιμνίου-Αλέξανδρος Κιλκίς 2-0.