Ο Τσέντομιρ Ίλιτς και ο Δημήτρης Κόνσουλας κάνουν καλή δουλειά στο Αθλητικό Όμιλο Αμυγδαλεώνα, σε μία προσπάθεια του διοικητικού συμβουλίου, να αναδιοργανώσει όλα τα τμήματα του συλλόγου. Η ομάδα γυναικών, που απαρτίζεται από νεαρές παίκτριες των τμημάτων νεανίδων και κορασίδων, συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Β΄ εθνικής κατηγορίας. Το απόγευμα της Κυριακής 1 Δεκεμβρίου 2019 σημείωσε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και έφτασε στους έξι βαθμούς.

Αν και έχασε το 1ο σετ (σ.σ. ήταν το πρώτο χαμένο στο πρωτάθλημα) κατάφερε να κερδίσει τα τρία επόμενα και να υποχρεώσει τον Γυμναστικό Σύλλογο Δράμας στη δεύτερη ήττα του. Το πρόβλημα στην υποδοχή μεταφέρθηκε και στην επίθεση. Η ομάδα του Αμυγδαλεώνα πήρε μόλις επτά πόντους από τις επιθετικές προσπάθειες των παικτριών της στο 1ο σετ, το οποίο έληξε με σκορ 17-25.

Στα τρία επόμενα σετ, ωστόσο, η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και επικράτησε δίκαια της αντιπάλου. Το 2ο σετ έληξε 25-14, το 3ο σετ 25-23 και το 4ο σετ 25-21. Οι δύο ομάδες “σπατάλησαν” αρκετά σέρβις, αλλά είχαν και αρκετούς “άσσους”. Στο 3ο σετ, για παράδειγμα, ο Α.Ο. Αμυγδαλεώνα είχε εννέα λάθη στο σέρβις, κάτι που δεν του επέτρεψε να πάρει μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Στο 4ο σετ συνέβη μία μεγάλη ανατροπή στο σκορ από τον Γ.Σ. Δράμας, που υπολειπόταν επτά πόντους (16-9) και με “σερί” 0-9 προηγήθηκε 16-18! Η ομάδα του Αμυγδαλεώνα “απάντησε” αμέσως με τέσσερις διαδοχικούς πόντους και ξαναπήρε τα “ηνία” με 20-18. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε 22-21, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Οι παίκτριες του Α.Ο. Αμυγδαλεώνα είχαν 19 λάθη στο σέρβις και 22 άσσους.

Η σύνθεση της ομάδας ήταν η ακόλουθη: Αϊβαζίδου 3 πόντοι (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σταμούλη 2 πόντοι (2 άσσοι), Ηρ. Γιαννουλίδη 11 πόντοι (8 άσσοι, 3 επίθεση), Α. Γιαννουλίδη 3 πόντοι (1 άσσος, 2 επίθεση), Τσάκαλου 22 πόντοι (3 άσσοι, 3 μπλοκ, 16 επίθεση), Παπαδοπούλου 19 πόντοι (6 άσσοι, 13 επίθεση), Τοπαλίδου, Κελίδου (8/11 υποδοχή), Τσουκαλίδου, Χαραλαμπίδου, Φουντοραδάκη, Ουζούνη (λίμπερο).

Στις 15 Δεκεμβρίου 2019, ο Α.Ο. Αμυγδαλεώνα θα αγωνιστεί εκτός έδρας, με αντίπαλο την “Αρτέμιδα” Σερρών, ενώ στις 22 Δεκεμβρίου 2019 θα υποδεχτεί τη “Γαία” Δράμας.