Ο Αθλητικός Όμιλος «Καβάλα» σκόραρε νωρίς δύο τέρματα, με τον Ιορδάνη Αδαμάκη στο 13ο λεπτό και με τον αρχηγό, Βασίλη Γαβριηλίδη, στο 15ο λεπτό και έφτασε στην έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα της Football League, με σκορ 2-1 επί του Αλμωπού Αριδαίας. Ήταν η τέταρτη νίκη στο στάδιο «Ανθή Καραγιάννη» στον α΄ γύρο του πρωταθλήματος, η οποία συνδυάστηκε με την 1η θέση στην βαθμολογία, αφού η Βέροια ήρθε ισόπαλη με την Τρίγλια, ενώ ο Πανσερραϊκός δεν αγωνίστηκε με τον Θεσπρωτό. Έτσι, στο «πρώτο μισό» του πρωταθλήματος, ο Α.Ο.Κ. έμεινε μόνος στην κορυφή του βορείου ομίλου!

Ο Ιορδάνης Αδαμάκης ανταποκρίνεται στην εμπιστοσύνη του προπονητή, Κώστα Ανυφαντάκη και σημειώνει τέρματα που βοηθούν την ομάδα να μαζέψει βαθμούς, ενώ ο Βασίλης Γαβριηλίδης, που είναι ακαταπόνητος στα αμυντικά του καθήκοντα, βρίσκεται μέσα στις φάσεις και σκοράρει όταν του δίνεται η ευκαιρία. Ο πρώτος έφτασε στα τέσσερα (4) τέρματα και ο δεύτερος στα τρία (3), ενώ ο Α.Ο.Κ., συνολικά, σκόραρε 19 τέρματα στον α΄ γύρο του πρωταθλήματος (σ.σ. έχει την πιο παραγωγική ομάδα στον βόρειο όμιλο).

Με τα δύο τέρματα στο πρώτο 15λεπτο του παιχνιδιού, ο Α.Ο.Κ. διαχειρίστηκε καλύτερα την συνέχεια και το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη ομάδα, ήταν να μειώσει στο σκορ λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Η 1η θέση στην βαθμολογία δίνει ψυχολογική ώθηση στους ποδοσφαιριστές, ώστε να αντιμετωπίσουν τα επόμενα παιχνίδια, με στόχο να συνεχίσουν την καλή πορεία.

Στην «αυλαία» του α΄ γύρου σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Καβάλα-Αλμωπός Αριδαίας 2-1, Βέροια-Τρίγλια 0-0, Απόλλων Πόντου-Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης 3-0, Πιερικός-Ολυμπιακός Βόλου 1-1, Πανσερραϊκός-Θεσπρωτός (αναβλήθηκε).

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Καβάλα 22, Βέροια 20, Πανσερραϊκός 19, Πιερικός 14, Ολυμπιακός Βόλου 13, Θεσπρωτός 11, Τρίγλια 9, Αλμωπός Αριδαίας 6, Απόλλων Πόντου 5, Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης 2.

Σε παιχνίδι που είχε αναβληθεί, για τον 1ο όμιλο της Γ΄ εθνικής κατηγορίας, ο Νέστος Χρυσούπολης αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς σκορ (0-0) με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Energean Kavala B.C.) σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας ανδρών, επικρατώντας το απόγευμα της Τετάρτης 5 Μαΐου 2021 στο δημοτικό αθλητικό κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», με σκορ 77-71, του Ψυχικού. Η νίκη αυτή, είναι μία επιβράβευση της προσπάθειας που καταβλήθηκε στα προηγούμενα παιχνίδια με ανεπιτυχές αποτέλεσμα και ευχόμαστε να την «ζευγαρώσει». Για να φτάσει στην νίκη, η Ε.Κ. Καβάλας είχε αρκετούς πρωταγωνιστές, με κυριότερο τον πόιντ γκαρντ, Κώστα Αμπατζά, ο οποίος σκόραρε 22 πόντους, με 5/5 ελεύθερες βολές και 7/12 σουτ εντός πεδιάς. Αντίθετα, η ομάδα του Ψυχικού στηρίχτηκε στον πολύπειρο σκόρερ, Αλέξη Κυρίτση (σκόραρε 25 πόντους) και στον Ιάκωβο Μιλεντίγεβιτς (σκόραρε 19 πόντους). Η Ε.Κ. Καβάλας έκανε μία δυναμική αρχή (23-17) και μία εκπληκτική 4η περίοδο (23-10), όπως και στο προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι, με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας, όταν στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού «απείλησε» να ανατρέψει μία διαφορά τριάντα πόντων της φιλοξενούμενης ομάδας! Το σκορ ανά περίοδο ήταν: 23-17, 18-21, 13-23, 23-10 και η σύνθεση της Ε.Κ. Καβάλας η ακόλουθη: Ζαραϊδώνης 16(2 τρίποντα), Σαββίδης 11, Αμπατζάς 22(3 τρ.), Βακουφτσής 7(1 τρ.), Καρκατσέλης, Καραγιώργος, Πάτρας 12, Καρακεχαγιάς 9(3 τρ.).

Στα άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Τρίτων-Φίλιππος Βέροιας 80-68, Καρδίτσα-Παγκράτι 85-64, Απόλλων Πάτρας-Πανερυθραϊκός 73-58, Ολυμπιακός Πειραιώς Β-Μαρούσι 82-73, Δάφνη Δαφνίου-Αμύντας 67-93. Δεν αγωνίστηκαν ο Οίαξ Ναυπλίου και ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης.

Η βαθμολογία είναι η εξής: Παγκράτι 17 (7 νίκες-3 ήττες), Ολυμπιακός Πειραιώς Β 17 (8-1), Απόλλων Πάτρας 15 (7-1), Ελευθερούπολη 15 (6-3), Καρδίτσα 14 (5-4), Αμύντας 13 (5-3), Μαρούσι 13 (5-3), Τρίτων 12 (4-4), Ψυχικό 12 (4-4), Πανερυθραϊκός 12 (4-4), Οίαξ Ναυπλίου 10 (2-6), Δάφνη Δαφνίου 10 (1-8), Φίλιππος Βέροιας 10 (1-8), Ε.Κ. Καβάλας 10 (1-8).

Την επόμενη αγωνιστική ημέρα, το Σάββατο 8 Μαΐου 2021, θα παίξουν: Φίλιππος Βέροιας-Οίαξ Ναυπλίου, Παγκράτι-Ελευθερούπολη, Πανερυθραϊκός-Τρίτων, Ψυχικό-Απόλλων Πάτρας, Μαρούσι-Ε.Κ. Καβάλας, Αμύντας-Ολυμπιακός Πειραιώς Β.