Ο Άρης Κόκκορης στο 28ο λεπτό, ο Ιορδάνης Αδαμάκης στο 57ο λεπτό και ο Απόστολος Στίκας στο 68ο λεπτό, σκόραραν τα τρία τέρματα που έδωσαν την νίκη στον Αθλητικό Όμιλο «Καβάλα», με σκορ 1-3, απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου, το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης 28 Απριλίου 2021 στο γήπεδο της Νεάπολης Βόλου. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με σκόρερ τον Ιάσονα Παπαδημητρίου, ωστόσο ο Α.Ο.Κ. αντέδρασε, έδειξε το ταλέντο και το μαχητικό πνεύμα των ποδοσφαιριστών του, που δεν πτοήθηκαν όταν προηγήθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου. Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη, γιατί επιτεύχθηκε εκτός έδρας επί ενός «σκληρού» αντιπάλου και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ.

Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος στον βόρειο όμιλο της Football League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Απόλλων Πόντου-Πανσερραϊκός 0-3, Πιερικός-Βέροια 0-1, Αλμωπός Αριδαίας-Θεσπρωτός 0-0, Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης-Τρίγλια 0-0.

Η βαθμολογία του ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: Καβάλα 19, Πανσερραϊκός 19, Βέροια 19, Πιερικός 13, Ολυμπιακός Βόλου 12, Θεσπρωτός 11, Τρίγλια 8, Αλμωπός Αριδαίας 6, Απόλλων Πόντου 2, Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης 2.

Οι ομάδες της Καβάλας, του Πανσερραϊκού και της Βέροιας δείχνουν να ξεχωρίζουν και να έχουν αποκτήσει βαθμολογικό πλεονέκτημα έξι βαθμών από τον Πιερικό που βρίσκεται στην 4η θέση. Ωστόσο, θα διεξαχθούν δέκα αγωνιστικές ημέρες ακόμα. Το πρωτάθλημα θα διακοπεί για το Πάσχα και θα συνεχιστεί την Τετάρτη 5 Μαΐου 2021, με τα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής ημέρας (τελευταίας του α΄ γύρου του πρωταθλήματος): Καβάλα-Αλμωπός Αριδαίας, Απόλλων Πόντου-Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης, Βέροια-Τρίγλια, Πιερικός-Ολυμπιακός Βόλου, Πανσερραϊκός-Θεσπρωτός.