Πέρα από την αναμφισβήτητη ανωτερότητα, η ομάδα ποδοσφαίρου του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα» είχε και αποφασιστικότητα απέναντι στη νεανική, μαχητική, πλην όμως άπειρη ομάδα του Πανσερραϊκού. Η αποφασιστικότητα ήταν, κατά την άποψη μας, ο παράγοντας που συνετέλεσε στη νίκη με το ευρύ σκορ 4-0, επί της ομάδας που προηγούνταν στη βαθμολογία του 1ου ομίλου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας, έχοντας το «απόλυτο» στις τρεις πρώτες αγωνιστικές ημέρες του πρωταθλήματος (τρεις νίκες). «Θέλαμε πολύ τη νίκη με ένα μεγάλο σκορ, για να πιστέψουμε στις δυνατότητες μας», δήλωσε ο Παύλος Δερμιτζάκης, επιβεβαιώνοντας το κίνητρο που είχαν οι ποδοσφαιριστές του.

Τα δύο τέρματα στο αρχικό 25λεπτο του παιχνιδιού, έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα της Καβάλας και συγχρόνως «έδιωξαν» την πίεση από τους παίκτες της. Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου έγινε το 3-0 και λίγο αργότερα το 4-0, κάνοντας τη συνέχεια «τυπική διαδικασία», αφού ο Α.Ο.Κ. διαχειρίστηκε σωστά το σκορ, ενώ ο Πανσερραϊκός, δεν είχε την εμπειρία για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα. Ο Π. Δερμιτζάκης έκανε μία λογική αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα, τοποθετώντας στην κορυφή της επιθετικής γραμμής τον Γιώργο Γεμιστό, ο οποίος αν και δεν σκόραρε, ήταν πολύ δραστήριος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στα «φτερά» έπαιξαν οι: Αλέξης Τσούτσης και Σβεν Γιαϊτσίνοβιτς. Ο πρώτος ένιωσε κάποιο «τράβηγμα» στον μηρό του ενός ποδιού και αντικαταστάθηκε στο α΄ ημίχρονο από τον Αργύρη Μπαρέτα. Ο δεύτερος έπαιξε στο δεξιό άκρο, σκόραρε ένα πολύ ωραίο τέρμα, στο 15ο λεπτό, με το οποίο έγινε το 1-0 και έκανε την έξυπνη πάσα στον Αλέξη Ζέρη, που ανατράπηκε εντός της μεγάλης περιοχής στο 23ο λεπτό και κέρδισε το πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος και έκανε το 2-0. Η αρμονική συνεργασία των: Αλ. Ζέρη και Σ. Γιαϊτσίνοβιτς στη δεξιά πτέρυγα, είχε φανεί από τα παιχνίδια της προετοιμασίας.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στο 50ο λεπτό ο Α.Ο.Κ. κέρδισε νέο πέναλτι, έπειτα από χέρι αμυνόμενου ποδοσφαιριστή εντός της μεγάλης περιοχής. Ο Γρ. Παπαδόπουλος «νίκησε» για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού και σημείωσε το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα, στο 53ο λεπτό, ο Οδυσσέας Λυμπεράκης έκανε μία κούρσα στην αριστερή πλευρά και μερικά μέτρα πριν τελική γραμμή γύρισε την μπάλα προς την εστία του Πανσερραϊκού. Η μπάλα πήρε παράλληλη τροχιά και στην προσπάθεια του να την ανακόψει αμυνόμενος ποδοσφαιριστής την έστειλε στα δίχτυα.

Ήταν το καλύτερο και πιο παραγωγικό παιχνίδι του Α.Ο.Κ., αφού αξιοποίησε τον όχι μεγάλο αριθμό τελικών προσπαθειών που είχε στο παιχνίδι. Ωστόσο, εξίσου σημαντικό είναι, ότι για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, η ομάδα της Καβάλας δεν δέχτηκε τέρμα και δεν επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα, να απειλήσει την εστία που «φύλαγε» ο Γιώργος Δήμιζας.

«Ετοιμαστήκαμε πολύ για το συγκεκριμένο παιχνίδι, διότι η αντίπαλη ομάδα ήταν αήττητη, σημείωσε τρεις νίκες με μεγάλα σκορ και έχει «βαρύ» όνομα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Υπήρχε πίεση για το αποτέλεσμα, αλλά αυτή ήταν δημιουργική. Η νίκη με το μεγάλο σκορ, μας έδωσε εμπιστοσύνη στις δυνατότητες μας και αυτοπεποίθηση. Δεν πετύχαμε τίποτα ακόμα. Έχουμε «δρόμο» στο πρωτάθλημα. Με σοβαρότητα, αγωνιστική πειθαρχία και τη στήριξη των φιλάθλων, θα πετύχουμε τον στόχο μας. Με τέτοιες εμφανίσεις κερδίζουμε την εμπιστοσύνη των φιλάθλων», δήλωσε ο Π. Δερμιτζάκης, ενώ ο συνάδελφος του, Σάκης Αναστασιάδης, παραδέχτηκε την ανωτερότητα του Α.Ο.Κ., ωστόσο αμφισβήτησε τις αποφάσεις του διαιτητή στα δύο πέναλτι. «Δεν βρεθήκαμε σε καλή ημέρα. Περίμενα καλύτερη αγωνιστική συμπεριφορά από την ομάδα μου. Φάνηκε ότι δεν είμαστε έτοιμοι να παίξουμε σε υψηλό επίπεδο. Έχω εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές. Θα ανασυνταχθούμε και θα συνεχίσουμε με την αισιοδοξία που μας διέκρινε πριν από το παιχνίδι αυτό», πρόσθεσε.

Ο Α.Ο.Κ. αγωνίστηκε με τους: Δήμιζα, Ζέρη, Λυμπεράκη, Τουμανίδη, Κασμερίδη, Ψάλτη, Γαβριηλίδη, Παπαδόπουλο, Γεμιστό, Τσούτση, Γιαϊτσίνοβιτς (Μπαρέτα, Μπλιο, Κέρθι, Βαλαβανόπουλο).

Στα άλλα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Αετός Ορφανού-Απόλλων Παραλιμνίου 2-1, Κεραυνός Πέρνης-Άρης Αβάτου 3-0, Ασπίδα Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης 0-4, Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αλέξανδρος Κιλκίς 0-3, Π.Α.Ο. Κοσμίου-Α.Ε. Καλαμπακίου 2-0, Ορφέας Ξάνθης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-1.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Ορφέας Ξάνθης 10, Πανσερραϊκός 9, Νέστος Χρυσούπολης 8, Καβάλα 8, Αετός Ορφανού 7, Άρης Αβάτου 7, Αλέξανδρος Κιλκίς 6, Εθνικός Σιδηροκάστρου 5, Κεραυνός Πέρνης 4, Απόλλων Παραλιμνίου 4, Π.Α.Ο. Κοσμίου 4, Ασπίδα Ξάνθης 3, Α.Ε. Καλαμπακίου 1, Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0.

Στη Β΄ εθνική κατηγορία καλαθοσφαίρισης ανδρών διεξήχθησαν τα εξής παιχνίδια: Ίκαροι Σερρών-Γ.Σ. Ελευθερούπολης 71-68, Γέφυρα-Ερμής Λαγκαδά 85-80, Φίλιππος Βέροιας-Χαλκηδόνα 76-65, Αγρίνιο-Έσπερος Λαμίας 82-67, Φάρσαλα-Στρατώνι 91-80, Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Φαίακας Κέρκυρας 77-65, Νίκη Βόλου-Μακεδονικός 78-63, Χ.Α.Ν.Θ.-Ανατόλια 85-81.

Η βαθμολογία

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 6, Ίκαροι Σερρών 6, Αγρίνιο 6, Φαίακας Κέρκυρας 5, Φάρσαλα 5, Νίκη Βόλου 5, Χ.Α.Ν.Θ. 5, Ανατόλια 5, Έσπερος Λαμίας 4, Γ.Σ. Ελευθερούπολης 4, Ερμής Λαγκαδά 4, Φίλιππος Βέροιας 4, Γέφυρα 4, Χαλκηδόνα 3, Στρατώνι 3, Μακεδονικός 3.

Στο πρωτάθλημα της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Δόξα Βώλακα-Αστέρας Καβάλας 45-92, Παγγαίο-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 42-36, Δοξάτο-Ορφέας Νέου Σκοπού 66-76, Πανσερραϊκός-Ηράκλεια 89-38, Τιτάνες Δράμας-Κ.Α.Ο. Δράμας 81-89 (1ος όμιλος), Αρίων Ξάνθης-Α.Ο. «Καβάλα» 78-43, Βύρων Καβάλας-Θύελλα Φερών 43-73, Φιλία Ορεστιάδας-Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 36-44, Α.Ο. Χρυσούπολης-Α.Ε. Κομοτηνής 41-68, Αγία Βαρβάρα-Έβρος Σουφλίου 92-42, Άθλος Ξάνθης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 66-62, Δημοκρίτειο Κομοτηνής-Αίας Κομοτηνής 48-57.