Το αποτέλεσμα ήταν θετικό, αλλά την εμφάνιση πρέπει να την ξεχάσει γρήγορα. Η ομάδα καλαθοσφαίρισης του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” νίκησε με σκορ 55-66 την αντίστοιχη του Π.Γ.Σ. Παγγαίου, το απόγευμα του Σαββάτου 28 Σεπτεμβρίου 2019 στο όμορφο κλειστό γυμναστήριο της Γεωργιανής, στην “πρεμιέρα” του πρωταθλήματος της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης. Ωστόσο, η εμφάνιση που πραγματοποίησε, ήταν μετριότατη στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του παιχνιδιού.

Ίσως να “έφταιξε” το άγχος της “πρεμιέρας”, σίγουρα υπήρχε το ελαφρυντικό ότι στην έναρξη του πρωταθλήματος καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη σε ποσοστό 100%, αλλά οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των παικτών της χαρακτηρίστηκαν από βιασύνη. Ενδεικτική είναι η στατιστική αποτύπωση των προσπαθειών αυτών: 23/41 ελεύθερες βολές, 14/52 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Ο Α.Ο.Κ. τελείωσε το α΄ ημίχρονο με 6/23 δίποντα και 10/32 σουτ εντός πεδιάς, συνολικά, αλλά προηγήθηκε με 33-35, χάρη στο εύστοχο σουτ τριών πόντων buzzer beater του Αντωνίου από την μεσαία γραμμή του γηπέδου!

Στην 3η περίοδο βελτιώθηκε αμυντικά, έλεγξε τα ριμπάουντ και πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ, για πρώτη φορά, με καλάθι του Λούνγκου (34-45). Στην αρχή της 4ης περιόδου αύξησε τη διαφορά στους 13 πόντους (41-54), όμως ακολούθησε ένα μεγάλο “κενό” διάστημα στην απόδοσή του, με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να μειώσει στους 7 πόντους (47-54). Το black out στην επίθεση διεκόπη με ένα καλάθι του Παπουτσή, ενώ η νίκη κρίθηκε με εννέα συνεχόμενες εύστοχες προσπάθειες από τη γραμμή των ελεύθερων βολών. Να σημειώσουμε ότι, οι παίκτες του Α.Ο.Κ. αστόχησαν από τη συγκεκριμένη απόσταση τρεις φορές στο α΄ ημίχρονο (11/14) και έντεκα μόνο στην τελευταία περίοδο (10/21)! Αρκετά άστοχοι στις ελεύθερες βολές ήταν και οι παίκτες του Γ.Π.Σ. Παγγαίου, οι οποίοι έκαναν και πολλές φορές παράβαση των βημάτων.

Ευελπιστούμε ότι η ομάδα της Καβάλας θα παίξει πολύ καλύτερα στα επόμενα παιχνίδια του πρωταθλήματος, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων. Η νίκη στη Γεωργιανή, σαφώς, θα βοηθήσει ψυχολογικά. Ο Α.Ο.Κ. κέρδισε και τις τέσσερις περιόδους εναντίον του Γ.Π.Σ. Παγγαίου: 19-20, 14-15, 8-15, 14-16, ενώ αγωνίστηκαν οι: Γερασιμίδης 9(2 τρίποντα), Νικολά, Λούνγκου 9(1 τρ.), Παπουτσής 11, Τσολάκης 10, Ιωαννίδης 4, Παπαδόπουλος 2, Τσιλικίδης 3, Χατζηαποστολίδης 6, Αντωνίου 12(2 τρ.), Τζούτζιας. Στον πάγκο έμεινα ο Θεοδώρου.

Η ομάδα καλαθοσφαίρισης σε αναπηρικά αμαξίδια του Α.Ο. “Καβάλα”, στο πλαίσιο του 2ου διεθνούς τουρνουά “Rebound φιλίας”, ηττήθηκε στα δύο πρώτα παιχνίδια από την εθνική ομάδα της Βουλγαρίας και την ομάδα Red Fox της Φλωρεντίας.

Στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, ο “Αστέρας” Καβάλας ηττήθηκε με σκορ 60-67 από τον Κ.Α.Ο. Δράμας, ενώ στις Σέρρες, ο Γυμναστικός Σύλλογος Σέρρες 2017 νίκησε 82-53 την Αθλητική Ένωση Σέρρες.