Με “σύμμαχο” τον χρόνο ο Α.Ο.Κ.

0

Η προσπάθεια του Γιάννη Ισπυρλίδη και των ποδοσφαιριστών του Α.Ο. “Καβάλα” να δημιουργήσουν ένα ομοιογενές και αξιόμαχο αγωνιστικά σύνολο, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Football League 2, συνεχίζεται.

Κάθε ημέρα που περνάει, ο προπονητής της ομάδας της Καβάλας αποκτάει καλύτερη εικόνα για το έμψυχο υλικό που έχει στη διάθεσή του, το οποίο συγκεντρώθηκε υπό την πίεση του χρόνου και άρχισε την προετοιμασία αργότερα από κάποιες ομάδες που θα αγωνιστούν στο πρωτάθλημα.

Με την πάροδο του χρόνου, επομένως, ο “καρπός” της δουλειάς που γίνεται θα είναι πιο ορατός. Το Σάββατο 23 Αυγούστου 2014, στο δημοτικό γήπεδο της Ελευθερούπολης, ο Α.Ο.Κ. έδειξε σαφή σημάδια βελτίωσης, σε σύγκριση με τα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια, απέναντι σε ανταγωνιστικές αντιπάλους.

Στο πρώτο 45λεπτο, εναντίον του Ορφέα Ελευθερούπολης, επικράτησε 1-0 με τέρμα που σημείωσε ο Μπρατσιάνη, ενώ νωρίτερα από την επίτευξη του τέρματος ο Πόποβιτς εκτέλεσε πέναλτι άουτ. Στο δεύτερο 45λεπτο, που ήταν και ο “τελικός” του τουρνουά, με αντίπαλο την ομάδα του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος, ηττήθηκε με το ίδιο σκορ και κατέλαβε τη 2η θέση.

Την 3η θέση πήρε η ομάδα της Ελευθερούπολης, η οποία νίκησε 2-0 στον “τελικό της παρηγοριάς” την ομάδα με ποδοσφαιριστές κάτω των είκοσι ετών της Ξάνθης. Η νικήτρια ομάδα του τουρνουά, το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, τέλος, νίκησε στο πρώτο παιχνίδι την ομάδα της Ξάνθης με σκορ 2-0.