Η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου «Καβάλα», δεν έχει το περισσότερο ταλέντο και την μεγαλύτερη εμπειρία στον 2ο όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Ωστόσο, έχει παίκτριες που αγαπούν το άθλημα και θέλουν να διακριθούν. Το κυριότερο «όπλο» της, επίσης, είναι η πολύ καλή σχέση μεταξύ των παικτριών και μεταξύ του προπονητή με την ομάδα. Στην αρχή του πρωταθλήματος επισημάναμε ότι, εάν καταφέρει να εξασφαλίσει γρήγορα την παραμονή στην κατηγορία, θα δείξει τις δυνατότητες που έχει απαλλαγμένη από την πίεση.

Αυτό έγινε στο προηγούμενο παιχνίδι, με αντίπαλο τον Α.Σ. Γιάννινα και ακόμα περισσότερο το απόγευμα του Σαββάτου 22 Φεβρουαρίου 2020, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», απέναντι στην πιο ταλαντούχα και συγχρόνως την «ευχάριστη έκπληξη» του πρωταθλήματος, ομάδα του Φιλαθλητικού/Λαρισαϊκού. Ο Α.Ο.Κ. πραγματοποίησε την πιο «μεστή» εμφάνιση που είδαμε στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ (25-19, 25-19, 25-21). Το σημαντικότερο είναι, ότι παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, δείχνει αγωνιστική πρόοδο. Η δουλειά που γίνεται από τον Δημήτρη Μπαλασά, «αποτυπώνεται» σε κάθε παιχνίδι εντός του γηπέδου. Οι φίλαθλοι που παρακολουθούν τα παιχνίδια κι έχουν δημιουργήσει ένα σταθερό «πυρήνα», απολαμβάνουν το θέαμα και στηρίζουν την προσπάθεια των παικτριών. Μακάρι στα εναπομείναντα παιχνίδια του πρωταθλήματος να αυξηθούν. Τους εγγυόμαστε πως θα περάσουν ευχάριστα, ασχέτως του αποτελέσματος, βλέποντας ωραίο volleyball.

Για την ομάδα του Φιλαθλητικού/Λαρισαϊκού, θα προσθέσουμε ότι αξίζει του σεβασμού μας. Αν και «νεοφώτιστη» στην κατηγορία, βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, παίζει όμορφο volleyball και το μέλλον της ανήκει. Όταν οι νεαρές παίκτριες αποκτήσουν περισσότερη εμπειρία, θα γίνουν ένα ισχυρό σύνολο, το οποίο θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα. Εχέγγυο είναι, ο πολύ καλός γνώστης του αθλήματος και προπονητής της ομάδας, Δημήτρης Ιόφτσεφ.

Ο Α.Ο.Κ. έκανε 21 λάθη (σ.σ. 7 μέσο όρο σε κάθε σετ) εκ των οποίων τα 5 στο σέρβις. Από την άλλη πλευρά, πίεσε την αντίπαλη ομάδα στο σέρβις και κέρδισε 12 άσσους! Αυτό ήταν, κατά την άποψη μας, το «κλειδί», για την μη αναμενόμενη άνετη νίκη. Ο υψηλός βαθμός συγκέντρωσης των παικτριών φαίνεται και στο υψηλό ποσοστό των αλάνθαστων υποδοχών της μπάλας (71,7%), ενώ στην επίθεση τελείωσαν το 38% (35/92) των ευκαιριών για πόντο. Να σημειώσουμε, ακόμα, ότι στο 3ο σετ του αγώνα, ο Δ. Μπαλασάς χρησιμοποίησε ως πασαδόρο την Ελένη Γεωργιάδου, που πραγματοποίησε θετική εμφάνιση.

Η σύνθεση του Α.Ο.Κ. είναι η ακόλουθη: Τσουκαλά (7 πόντοι, 2/3 επίθεση, 5 άσσοι), Δασκάλου (20 πόντοι, 16/32 επίθεση, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γερακίνη (7/7 υποδοχή), Δικαστοπούλου (11 πόντοι, 9/28 επίθεση, 2 μπλοκ), Μαραθοκαμπίτου (11 πόντοι, 6/22 επίθεση, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπακώστα (1 πόντος, 0/3 επίθεση, 1 άσσος), Αγγελοπούλου (2 πόντοι, 1/2 επίθεση, 1 μπλοκ), Γεωργιάδου (3 πόντοι, 1/2 επίθεση, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντόμι (1/4 υποδοχή).

Στα άλλα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Ε.Α. Λάρισας-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-0 σετ (25-19, 25-16, 25-13), Πρωταθλητές Πεύκων-Ελπίς Αμπελοκήπων 3-1 σετ (23-25, 25-17, 25-17, 25-22), Νίκη Αλεξανδρούπολης-Α.Σ. Γιάννινα 3-1 σετ (27-25, 16-25, 25-17, 25-21), Ασκληπιός Τρικάλων-Μ.Ε.Ν.Τ. 0-3 σετ (23-25, 18-25, 21-25), Ε.Ο. Σταυρούπολης-Νέα Γενεά 0-3 σετ (20-25, 12-25, 21-25).

Η βαθμολογία είναι η εξής: Πρωταθλητές Πεύκων 47 (48-7 σετ), Ελπίς Αμπελοκήπων 36 (40-17), Ε.Α. Λάρισας 35 (39-16), Μ.Ε.Ν.Τ. 33 (37-16), Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 32 (34-23), Καβάλα 29 (32-26), Νέα Γενεά 26 (30-28), Ε.Ο. Σταυρούπολης 15 (19-39), Ασκληπιός Τρικάλων 14 (19-38), Α.Σ. Γιάννινα 11 (19-40), Νίκη Αλεξανδρούπολης 9 (15-43), Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 1 (9-48).

Την ερχόμενη αγωνιστική ημέρα (29 Φεβρουαρίου-1 Μαρτίου 2020) θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Ε.Ο. Σταυρούπολης, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός-Νίκη Αλεξανδρούπολης, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης-Νέα Γενεά, Α.Σ. Γιάννινα-Πρωταθλητές Πεύκων, Μ.Ε.Ν.Τ.-Ε.Α. Λάρισας, Ελπίς Αμπελοκήπων-Ασκληπιός Τρικάλων.