Το αξιοσημείωτο στα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας πετοσφαίρισης γυναικών, που διεξήχθησαν το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019, ήταν ότι έληξαν με το ίδιο σκορ (3-0 σετ). Η ομάδα του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” ηττήθηκε στα Γιάννενα με: 25-20, 25-12, 26-24 και “υποχώρησε”, πάλι, στη 10η θέση της βαθμολογίας. Η κατάσταση από την 6η έως και τη 10η θέση είναι “ρευστή” και κάθε αγωνιστική ημέρα γίνονται ανακατατάξεις. Η ομάδα της Καβάλας “πλήρωσε”, άλλη μια φορά, τα “κενά διαστήματα” στην απόδοση της και δεν κατάφερε να πάρει βαθμό, ή βαθμούς, στην όμορφη πρωτεύουσα της Ηπείρου. Ακολουθεί μία σειρά παιχνιδιών, στα οποία έκανε το “σερί” των έξι ηττών στον α΄ γύρο του πρωταθλήματος και θα χρειαστεί να καταβάλλει μεγαλύτερη προσπάθεια, ώστε να μαζέψει όσους περισσότερους βαθμούς μπορεί.

Στα άλλα παιχνίδια που διεξήχθησαν το Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2019 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Γ.Σ. Δράμας-Ασκληπιός Τρικάλων 0-3 σετ (22-25, 22-25, 20-25), Πρωταθλητές Πεύκων-Ελπίς Αμπελοκήπων 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-13), Ένωση Ελασσόνας-Νέα Γενεά 0-3 σετ (11-25, 12-25, 8-25), Ναύαρχος Βότσης-Ε.Α. Λάρισας 3-0 σετ (25-8, 25-16, 25-15). Την Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2019 θα παίξουν: Ε.Ο. Σταυρούπολης-Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Η βαθμολογία στο βόρειο όμιλο έχει ως εξής: Ναύαρχος Βότσης 42 (44-5 σετ), Νέα Γενεά 37 (39-9), Πρωταθλητές Πεύκων 36 (39-13), Ελπίς Αμπελοκήπων 32 (34-19), Νίκη Αλεξανδρούπολης 31 (33-15), Α.Σ. Γιάννενα 20 (28-30), Ε.Α. Λάρισας 19 (23-31), Ασκληπιός Τρικάλων 18 (25-33), Ε.Ο. Σταυρούπολης 17 (24-31), Καβάλα 17 (22-32), Ένωση Ελασσόνας 8 (14-37), Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 5 (6-38), Γ.Σ. Δράμας 3 (5-43).

Η ομάδα ανδρών του Α.Ο.Κ. νίκησε με 3-0 σετ (25-22, 25-13, 25-19) τη Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο “Αλεξάνδρα Δήμογλου”, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Β΄ εθνικής κατηγορίας. Με εξαίρεση δύο μικρά διαστήματα, στα οποία είχε πρόβλημα στην υποδοχή, η ομάδα της Καβάλας ήταν καλύτερη από την αντίπαλο και πήρε δίκαια την “καθαρή” νίκη. Στην επίθεση είχε “αιχμές” τους: Πετρίδη (18 πόντοι), Μαγκαβέτσο (14 πόντοι), αλλά εκείνος που έδωσε ενέργεια ήταν ο Σαχινίδης, που κέρδισε σημαντικούς πόντους (5). Έπαιξαν ακόμα οι: Ταμοζνίκοβ (5 πόντοι), Μαρούτσης (5 πόντοι), Σαράφης (3 πόντοι), Ανδαβόγλου (1 πόντος), Ρέμμος (λίμπερο), Κόνσουλας. Ο Α.Ο.Κ. είχε: 35/42 στην υποδοχή, 7 άσσους, 6 πόντους από το μπλοκ και 19 λάθη (5 στο σέρβις).

Η βαθμολογία στον όμιλο (ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης) είναι η ακόλουθη: Ερμογένης Ξάνθης 15 (16-5 σετ), Έβρος Σουφλίου 11 (15-5), Καβάλα 11 (14-10), Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης 11 (12-9), Α.Ο. Ορεστιάδας 3 (4-16), Ελπίς Σερρών 0 (2-18).

Την επόμενη αγωνιστική ημέρα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια: Καβάλα-Ερμογένης Ξάνθης (Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019), Α.Ο. Ορεστιάδας-Ελπίς Σερρών, Γ.Ε. Αλεξανδρούπολης-Έβρος Σουφλίου.