Ένα παιχνίδι που μπορούσε να τελειώσει με 3-0 σετ σε βάρος της, η ομάδα πετοσφαίρισης γυναικών του Αθλητικού Ομίλου “Καβάλα” θα μπορούσε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή! Η ομάδα της Καβάλας έχασε τα δύο πρώτα σετ με 25-18, από τη γηπεδούχο Ένωση Ελασσόνας, αλλά ισοφάρισε 2-2 κερδίζοντας τα δύο επόμενα με 23-25. Στο 5ο σετ, η “πλάστιγγα έγειρε” προς την πλευρά της γηπεδούχου ομάδας με 15-12.

Στην 3η “επίσκεψη” στη Θεσσαλία, ο Α.Ο.Κ. δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (σ.σ. ηττήθηκε στα Τρίκαλα και στη Λάρισα με 3-0 σετ). Ωστόσο, ο βαθμός που απέσπασε στην Ελασσόνα ίσως αποδειχτεί “χρυσός”, στη μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλει, για την παραμονή στην Α2 εθνική κατηγορία. Ο Α.Ο.Κ. ολοκλήρωσε τον α΄ γύρο του πρωταθλήματος με 4 νίκες σε 12 παιχνίδια και παρέμεινε στη 10η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς. Σε περίπτωση ήττας με “καθαρό” σκορ (3-0, ή 3-1 σετ) στην Ελασσόνα, η διαφορά θα μειώνονταν στους τρεις βαθμούς (σ.σ. 12 ο Α.Ο.Κ. και 9 η Ένωση Ελασσόνας) και θα γινόταν μεγάλη μάχη στο β΄ γύρο για την παραμονή στην κατηγορία.

Το ερχόμενο Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019, εάν δεν κάνουμε λάθος, η ομάδα της Καβάλας θα δώσει ένα ακόμα πολύ σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι, πάλι με ομάδα που βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, τον Α.Σ.Κ. Λαγκαδά, στο οποίο πρέπει να δείξει καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και να πάρει τη νίκη.

Επίσης, ο Ναύαρχος Βότσης νίκησε τους Πρωταθλητές Πεύκων με 3-0 σετ (26-24, 25-18, 25-22) και ο Ασκληπιός Τρικάλων 2-3 σετ τον Α.Σ. Γιάννενα (25-21, 25-27, 25-16, 23-25, 10-15). Ο α΄ γύρος του πρωταθλήματος θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 με τα παιχνίδια: Ε.Ο. Σταυρούπολης-Ελπίς Αμπελοκήπων, Α.Σ.Κ. Λαγκαδά-Ε.Α. Λάρισας, Νέα Γενεά-Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: Ναύαρχος Βότσης 33 (35-5 σετ), Νέα Γενεά 28 (30-9), Πρωταθλητές Πεύκων 27 (30-12), Ελπίς Αμπελοκήπων 26 (28-11), Νίκη Αλεξανδρούπολης 25 (27-12), Α.Σ. Γιάννενα 16 (22-24), Ασκληπιός Τρικάλων 15 (21-27), Ε.Ο. Σταυρούπολης 13 (17-24), Καβάλα 13 (17-26), Ε.Α. Λάρισας 13 (15-23), Ένωση Ελασσόνας 8 (14-31), Α.Σ.Κ. Λαγκαδά 5 (6-29), Γ.Σ. Δράμας 3 (5-34).