Ένα παιχνίδι που έδειχνε πως θα τελείωνε ισόπαλο χωρίς τέρματα, απέκτησε ενδιαφέρον μετά το 75ο λεπτό και κρίθηκε, στην κυριολεξία, στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο Παύλος Σταματόπουλος κατάφερε, μέσα από έναν όμιλο αμυνόμενων και επιτιθέμενων ποδοσφαιριστών, να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει, στην έσχατη φάση του παιχνιδιού, το τέρμα που δέχτηκε περίπου είκοσι λεπτά νωρίτερα, η ομάδα της Καβάλας από τον φιλοξενούμενο Μακεδονικό Φούφα.

Ήταν η έβδομη ισοπαλία για την ομάδα της Καβάλας στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ εθνικής κατηγορίας και η τρίτη εντός έδρας (σ.σ. μία στο “Βερούλειο” γήπεδο και δύο στο στάδιο “Ανθή Καραγιάννη”). Οι απουσίες ποδοσφαιριστών στα τελευταία παιχνίδια, είναι φανερό ότι έχουν επηρεάσει τη “χημεία” του Α.Ο. “Καβάλα”. Ενώ υπάρχει η διάθεση και η αγωνιστικότητα, σε κάποια παιχνίδια λείπει η “φαντασία” και συγκεκριμένα, ο παίκτης που με προσωπικές ενέργειες, θα δημιουργήσει τις φάσεις για την επίτευξη τέρματος.

Έτσι, δεν μπορούν να αξιοποιηθούν οι δύο προωθημένοι ποδοσφαιριστές, Λίτσκας-Παναγιωτόπουλος, οι οποίοι έχουν να σκοράρουν από το παιχνίδι εναντίον του Καμπανιακού (4-0) στο τέλος του α΄ γύρου του πρωταθλήματος. Είναι χαρακτηριστικό, πως τα τέσσερα τελευταία τέρματα σημείωσαν αμυντικογενείς παίκτες (Κυριακίδης 2, Καλιβωκάς, Σταματόπουλος), ενώ τα δύο από αυτά προήλθαν από στατικές φάσεις.

Ο Μακεδονικός Φούφα αμύνθηκε πολύ καλά και κρατούσε εύκολα τους παίκτες του Α.Ο.Κ. μακριά από την εστία του τερματοφύλακα του. Σ’ αυτό συνετέλεσε, η μέτρια αγωνιστική κατάσταση των περισσότερων ποδοσφαιριστών της γηπεδούχου ομάδας και ιδιαίτερα των ακραίων. Στο β΄ ημίχρονο του παιχνιδιού, βλέποντας ότι ο Α.Ο.Κ. “ανέβασε τις γραμμές του” πιο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, για να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις “κόντρα επιθέσεις”. Σε μία από αυτές, στο 75ο λεπτό, βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα της ομάδας της Καβάλας και με ένα ψύχραιμο πλασέ προηγήθηκε 0-1.

Ο Άγγελος Διγκόζης “έπαιξε το τελευταίο χαρτί του”, βάζοντας στο παιχνίδι τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο, προκειμένου να αξιοποιήσει κάποια στατική φάση. Από κτύπημα φάουλ του Γρηγόρη, λίγο πριν ο διαιτητής σφυρίξει για τελευταία φορά, ο Π. Σταματόπουλος “τιμώρησε” την ολιγωρία των αμυνόμενων παικτών του Μακεδονικού Φούφα και σκόραρε με κεφαλιά.

“Όταν χάνεται η νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, αυτό που μένει είναι η στεναχώρια. Ουσιαστικά, ήταν η ομάδα της Καβάλας που απέσπασε την ισοπαλία. Εμείς, προσπαθήσαμε να μην επιτρέψουμε στη γηπεδούχο ομάδα να απειλήσει την εστία μας. Τα καταφέραμε πολύ καλά στο α΄ ημίχρονο και στο β΄ ημίχρονο ισορροπήσαμε το παιχνίδι και προηγηθήκαμε στο σκορ. Η απειρία, όμως, μας στέρησε τη χαρά της νίκης στην έδρα μιας ιστορικής ομάδας”, δήλωσε ο προπονητής του Μακεδονικού Φούφα, Γιώργος Παπακώστας, ενώ πρόσθεσε: “Η ομάδα της Καβάλας ήταν μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, σε σχέση με το παιχνίδι που παίξαμε στον α΄ γύρο του πρωταθλήματος. Προσπαθεί να “χτίσει” ένα νέο ανταγωνιστικό σύνολο για το μέλλον. Εύχομαι να πετύχει τον στόχο της. Ο “Μακεδονικός” είναι μία “νεοφώτιστη” ομάδα στη Γ΄ εθνική κατηγορία, που έχει στόχο να δημιουργήσει μία αξιόμαχη ομάδα. Θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους της Καβάλας για την άριστη φιλοξενία”.

Ο Α. Διγκόζης παραδέχτηκε ότι η εμφάνιση του Α.Ο.Κ. δεν ήταν καλή. “Μας έλλειψε η φαντασία στο παιχνίδι μας”, σημείωσε και συνέχισε: “Όταν “χτίζεται” μία ομάδα μεσούσης της αγωνιστικής περιόδου και με ποδοσφαιριστές που δεν έχουν εμπειρία από την κατηγορία, θα υπάρχουν τέτοιες εμφανίσεις. Τουλάχιστον, διατηρήσαμε το αήττητο στο β΄ γύρο. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών, διότι “κυνήγησαν” την ισοφάριση έως τη λήξη του παιχνιδιού. Το ερχόμενο καλοκαίρι θα κάνουμε τις απαραίτητες προσθήκες στο έμψυχο δυναμικό, ώστε ο Α.Ο.Κ. να δικεδικήσει την άνοδο στη Β΄ εθνική κατηγορία”.

Για την ομάδα της Καβάλας αγωνίστηκαν οι: Συριτούδης, Κυριακίδης, Μπαντάνης, Καλιβωκάς, Τουμανίδης, Κεφαλάς, Σταματόπουλος, Μελισσόπουλος, Ζυγκερίδης, Παναγιωτόπουλος, Λίτσκας (Πτηνόπουλος, Μπλιος, Παπαδόπουλος). Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου, που διεξήχθησαν την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Δόξα Δράμας-Ορφέας Ξάνθης 3-0, Νάουσα-Αλμωπός Αριδαίας 1-0, Απόλλων Παραλιμνίου-Λαγκαδάς 2-1, Καμπανιακός-Απόλλων Καλαμαριάς 0-1, Εορδαϊκός-Δόξα Προσκυνητών 2-1, Α.Ο. Καρδίας-Α.Ε. Ποντίων Βατολάκκου 3-0(χωρίς αγώνα).

Η βαθμολογία

Δόξα Δράμας 42, Απόλλων Καλαμαριάς 40, Λαγκαδάς 34, Νέστος Χρυσούπολης 27, Καμπανιακός 23, Ορφέας Ξάνθης 22, Καβάλα 22, Απόλλων Παραλιμνίου 22, Νάουσα 21, Α.Ο. Καρδίας 21, Αλμωπός Αριδαίας 20, Μακεδονικός Φούφα 19, Δόξα Προσκυνητών 14, Εορδαϊκός 13, Α.Ε. Ποντίων Βατολάκκου (αποχώρησε από το πρωτάθλημα).